Příměří v Jemenu již neplatí, arabská koalice ho vypověděla

Po necelých třech týdnech vypověděla koalice vedená Saúdskou Arábií příměří, které platilo v Jemenu. Oznámila to saúdská agentura SPA. V polovině ledna přitom mají pokračovat mírové rozhovory mezi jednotlivými stranami konfliktu. Na začátku rozhovorů se podařilo příměří dojednat.

Boje v Jemenu
Zdroj: REUTERS Autor: Mohamed al-Sayaghi

„Vedení koalice, která podporuje legitimní vedení Jemenu, oznamuje, že počínaje dnešní 14:00 hodinou (12:00 SEČ) příměří v Jemenu končí,“ sdělilo prostřednictvím agentury SPA vedení koalice, do které se zapojila většina států Arabského poloostrova a také Jordánsko či Egypt.

Oznámení konce příměří přišlo krátce poté, co Saúdská Arábie popravila 47 lidí odsouzených za terorismus, mezi kterými byl i šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, který kritizoval vládu a prosazoval odtržení převážně šíitské Východní provincie. Jeho exekuci ostře kritizoval Írán i představitelé šíitských povstalců v Jemenu, proti nimž arabská koalice bojuje (přečtěte si více).

Příměří platilo od 15. prosince. Podařilo se ho dojednat v době, kdy začaly mírové rozhovory v Ženevě, které však zatím žádný výsledek neměly a mají pokračovat 14. ledna. Z Jemenu ale denně přicházely zprávy o porušování příměří. Formální ukončení příměří ale podle Saúdy vedené koalice neznamená konec mírových jednání. „Koalice stále touží po vytvoření podmínek k nalezení mírového řešení,“ vzkázala.

Koalice vedená Saúdskou Arábií podporuje jemenského prezidenta Abdara Mansúra Hádího, kterého šíitští povstalci počátkem minulého roku sesadili a nařídili mu domácí vězení, odkud však uprchl. V březnu potom koalice zahájila leteckou operaci, která měla povstání ukončit, boje v Jemenu však naopak vygradovaly. Vládě loajálním silám s arabskou koalicí v zádech se podařilo udržet významný přístav Aden, hlavní město Saná však zůstává v rukou povstalců. Boje ale neprobíhají výhradě mezi armádou a povstalci, do konfliktu se aktivně zapojily také radikální organizace Al-Káida a Islámský stát.

Podle OSN při bojích v Jemenu zemřelo na šest tisíc lidí a zhruba 28 tisíc jich bylo zraněno. Postiženo je těmito boji na 80 procent z asi 25 milionů obyvatel Jemenu.