Syrská armáda spustila ofenzivu na Golanských výšinách

Syrská vládní vojska za podpory spojeneckých milicí zahájila ofenzivu na syrskou část Golanských výšin. Podle agentury Reuters se jedná o součást větší operace, během níž chce režim prezidenta Bašára Asada znovu získat kontrolu nad jižní částí země.

Boje v Sýrii
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Kots

Ofenzivu na Golanských výšinách Asadovi vojáci údajně zahájili za úsvitu útokem na dvě vesnice v provincii Kunajtra nedaleko hranice s Izraelem, který větší část hornaté oblasti okupuje od roku 1967. „Podnikli rozsáhlý útok za husté mlhy, která umožňovala vidět sotva na několik metrů,“ přiblížil agentuře Reuters jeden z povstalců z oblasti.

Syrská armáda se podle dalšího z rebelů při útoku spoléhala především na pozemní jednotky a dělostřelectvo, neboť blízkost citlivé izraelské hranice prý omezuje možnost nasazení letectva.

Vládní vojska uspěla u města Šajch Maskín

Ofenziva na jihu Sýrie následuje jen několik dní poté, co vládní vojska dobyla strategickou základnu u města Šajch Maskín. Později podle některých zdrojů ovládla i značnou část města samotného. Strategické město leží na spojnici Damašku a provinční metropole Dará. Ofenzivu u něj doprovázely údajně rozsáhlé nálety ruských bombardérů. Během dvou dní na okolí města ruské stroje podnikly prý více než sto útoků.

Syrská armáda se pokusila během rozsáhlé ofenzivy dobýt území ovládaná rebely na jihu země už jednou, ale bez většího úspěchu.

Co se týče středečního bombového útoku v kurdském městě Kamišlí na severovýchodě Sýrie, přihlásil se k němu takzvaný Islámský stát. Počet obětí atentátu se vyšplhal na sedmnáct. Útok si také vyžádal na tři desítky zraněných. Dva sebevražední atentátníci se odpálili v kavárně a v restauraci. K útokům došlo v křesťany obývané části města.

Chmurná bilance: Podle opozice v roce 2015 padlo 55 tisíc lidí

Podle bilance opoziční organizace, která data získává od široké sítě spolupracovníků přímo v Sýrii, v zemi v roce 2015 v důsledku bojů zahynulo 55 219 lidí. Většinu obětí tvoří údajně bojovníci jednotlivých stran konfliktu, civilních obětí je kolem 13 250. Celková bilance obětí za letošní rok je přitom výrazně nižší než v loňském roce, kdy podle SOHR v syrské válce zahynulo 76 tisíc lidí.

Z více než 40 tisíc obětí z řad ozbrojenců padlo téměř 7800 na straně umírněných povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada a zhruba 16 tisíc na straně radikálů z organizace Islámský stát, fronty An-Nusra a dalších přidružených islamistických skupin.

Asad za rok přišel o víc než 17 tisíc mužů

Na straně syrského režimu padlo více než 17 600 ozbrojenců, včetně režimních vojáků a příslušníků spřátelených ozbrojených milicí, jako například libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Mezi padlými v syrském konfliktu bylo podle SOHR asi 1200 cizinců.

Podle SOHR bilance obětí syrské války přesáhla už celkem 260 tisíc mrtvých, z čehož asi 76 tisíc byli civilisté.

V Sýrii zuří občanská válka od jara 2011. Chaosu v zemi využily k šíření své ideologie islamistické skupiny, včetně organizace Islámský stát (IS) či fronty An-Nusra. Do bojů se v září 2014 ze vzduchu zapojila mezinárodní koalice pod vedením USA. Od letošního září v Sýrii letecké údery podniká také Rusko.