„Je to pro mě naprosto nečekané rozhodnutí, které respektuji, něco mi ale říká, že rozhodovaly emoce,“ prohlásil gubernátor Sergej Meňajlo. Dodal, že Sevastopol sice trápí „objektivní a subjektivní potíže“, ale ty mohou vyřešit jedině místní vláda a sněm společně. Vyzval Čalého, aby netrucoval, ale přistoupil ke „konstruktivní práci pro blaho Sevastopolu a jeho obyvatel“.
Média přičítají demisi Čalého mocenskému boji mezi oběma vůdci Sevastopolu. Předseda poslaneckého klubu vládní strany Jednotné Rusko, které patří 22 z 24 křesel v městském sněmu, agentuře TASS řekl, že teoreticky by mohl Čalého nahradit kdokoliv, ale fakticky za něj náhrada není. Čalyj si ponechal poslanecký mandát a sněm bude řídit až do lednové schůze.
Mocenský boj Čalyj vs. Meňajlo?
Čalyj byl na jaře 2014, kdy se organizovalo připojení poloostrova k Rusku, zvolen místními Rusy „lidovým starostou“ Sevastopolu a také stvrzoval spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem připojení Sevastopolu k Rusku. Nakonec na něj ale zbylo „jen“ křeslo šéfa městského parlamentu. Z této pozice kritizoval vládce města za neuspokojivé výkony.
„Nepokročili jsme vpřed ani v jediné věci, a tak se důvěra voličů blíží k vyčerpání,“ prohlásil Čalyj po oslavách prvního výročí připojení Krymu a Sevastopolu k Rusku. Slíbil tehdy, že odstoupí, pokud se situace nezmění k lepšímu.
Konflikt ve vedení města se dále prohluboval. Začátkem léta média informovala, že se Čalyj chystá udat gubernátora na prokuratuře, protože odmítl propustit svého zástupce, kterému městský sněm vyslovil nedůvěru. V srpnu pak začal sběr podpisů pod petici k prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby v Sevastopolu udělal pořádek.
Uspořádat demonstraci proti gubernátorovi ale tehdy městské úřady přívržencům Čalého nepovolily. Kreml pak Čalému údajně doporučil, aby si nehrál na opozičníka a nepodnikal sabotáže.