Šéf sevastopolského sněmu: Od připojení k Rusku se neudělalo nic pro rozvoj města

Šéf městského sněmu Sevastopolu Alexej Čalyj odstoupil. Podle médií to zdůvodnil tím, že od připojení k Rusku se neudělalo nic pro rozvoj města, a vybídl gubernátora Sergeje Meňajla, aby z tohoto neúspěchu vyvodil důsledky. Rusko loni Krym anektovalo a městu Sevastopol, kde má základnu ruská Černomořská flotila, udělilo postavení autonomního „federálního města“.

Alexej Čalyj na archivním snímku z února 2014, kdy došlo k ruské anexi Krymu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Andrew Lubimov

„Je to pro mě naprosto nečekané rozhodnutí, které respektuji, něco mi ale říká, že rozhodovaly emoce,“ prohlásil gubernátor Sergej Meňajlo. Dodal, že Sevastopol sice trápí „objektivní a subjektivní potíže“, ale ty mohou vyřešit jedině místní vláda a sněm společně. Vyzval Čalého, aby netrucoval, ale přistoupil ke „konstruktivní práci pro blaho Sevastopolu a jeho obyvatel“.

Média přičítají demisi Čalého mocenskému boji mezi oběma vůdci Sevastopolu. Předseda poslaneckého klubu vládní strany Jednotné Rusko, které patří 22 z 24 křesel v městském sněmu, agentuře TASS řekl, že teoreticky by mohl Čalého nahradit kdokoliv, ale fakticky za něj náhrada není. Čalyj si ponechal poslanecký mandát a sněm bude řídit až do lednové schůze.

Mocenský boj Čalyj vs. Meňajlo?

Čalyj byl na jaře 2014, kdy se organizovalo připojení poloostrova k Rusku, zvolen místními Rusy „lidovým starostou“ Sevastopolu a také stvrzoval spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem připojení Sevastopolu k Rusku. Nakonec na něj ale zbylo „jen“ křeslo šéfa městského parlamentu. Z této pozice kritizoval vládce města za neuspokojivé výkony.

„Nepokročili jsme vpřed ani v jediné věci, a tak se důvěra voličů blíží k vyčerpání,“ prohlásil Čalyj po oslavách prvního výročí připojení Krymu a Sevastopolu k Rusku. Slíbil tehdy, že odstoupí, pokud se situace nezmění k lepšímu.

Konflikt ve vedení města se dále prohluboval. Začátkem léta média informovala, že se Čalyj chystá udat gubernátora na prokuratuře, protože odmítl propustit svého zástupce, kterému městský sněm vyslovil nedůvěru. V srpnu pak začal sběr podpisů pod petici k prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby v Sevastopolu udělal pořádek.

Uspořádat demonstraci proti gubernátorovi ale tehdy městské úřady přívržencům Čalého nepovolily. Kreml pak Čalému údajně doporučil, aby si nehrál na opozičníka a nepodnikal sabotáže.