Vybagrovaná zemina a suť s sebou před týdnem strhla 33 budov – mezi nimi dělnické ubytovny i tovární haly. „Na základě vyšetřování došla komise k závěru, že sesuv půdy byl způsoben spíše zřícením hromady stavebního odpadu než přírodní katastrofou. Šlo o porušení bezpečnosti,“ konstatoval náměstek čínské komunistické strany v Šen-čenu Ma Sing-žuej.
O riziku spojeném s obří skládkou se vědělo
Čínská média před několika měsíci upozorňovala na nebezpečí spojené s mimořádně velkou hromadou odpadu, která měla být uzavřena už v únoru. Dělníci z postižené lokality prohlašují, že odpad byl na skládku navážen i po termínu jejího plánovaného uzavření. Bahno prý pokrylo území o rozloze 380 tisíc čtverečních metrů, na výšku sahá až do deseti metrů.
Vedení Šen-čenu slibuje, že bude s vyšetřovateli dál spolupracovat. „Poté, co vyšetřovatelé předloží své závěry, vyvodíme z toho naši zodpovědnost. Dotyčné potrestáme s ohledem na zákony a regulace. Nehoda také způsobila velké ztráty na životech a majetku a zanechala špatný obrázek. Byla to pro nás velká lekce. Poškodilo to i pověst Šen-čenu. Místní vláda proto vyjadřuje upřímnou soustrast rodinám obětí a upřímně se omlouvá celé společnosti,“ podotkl Ma Sing-žuej.
Týden po katastrofě si zavalené zaměstnance tichou vzpomínkou připomněli i zástupci místní samosprávy, vojáci a občané, kteří na místě neštěstí položili květiny. Smrtelný incident v průmyslovém komplexu znovu otevřel debatu o bezpečnosti čínských továren, které jsou podle některých příliš velkou daní za rychlý ekonomický růst.
