Syrská vláda je podle ministra ochotná jednat s opozicí

Syrská vláda je připravená zúčastnit se diplomatických rozhovorů o řešení konfliktu v zemi a její budoucnosti. Prohlásil to syrský ministr zahraničí během návštěvy Číny. Konat se mají pod patronací OSN koncem ledna v Ženevě – partnerem Damašku má být syrská opozice.

Video Zprávy v 16
video

Nová naděje v syrském konfliktu

Čtyři roky trvající konflikt, desetitisíce obětí, miliony lidí bez domova i nevyčíslitelné materiální škody. V posledních dnech se rýsuje naděje na řešení konfliktu víc než kdy předtím. Hlavní strany občanské války nyní chtějí usednout k jednacímu stolu.

„Sýrie je připravena na vnitrosyrský dialog bez zahraniční účasti. Sestavíme delegaci, jakmile obdržíme seznam opozičních účastníků jednání. Doufáme, že to pomůže dohodnout se na vládě národní jednoty,“ řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim, který je v Číně od středy a dnes jednal se svým resortním protějškem Wang Iem.

Syrský dialog je jedním z bodů rezoluce, kterou 19. prosince schválila Rada bezpečnosti OSN. Počítá se v ní se syrskými rozhovory, uzavřením příměří, s dohodou o přechodné vládě a přípravou voleb. „Je to rezoluce Rady bezpečnosti, je tedy povinností všech zemí řídit se jí, a my jsme připraveni ji splnit, pokud bude respektováno právo Syřanů, aby sami rozhodli o své budoucnosti,“ prohlásil Mualim.

Podle něho by přechodná vláda, která má vzniknout do půl roku od zahájení syrských rozhovorů, měla sestavit ústavní radu, která bude řešit možnou změnu ústavy a volebního práva, aby se volby mohly konat do 18 měsíců.

Podle znalců ale dohoda nebude jednoduchá, a složitá budou i jednání o příměří. Ačkoli se státy v Radě bezpečnosti dohodly na znění rezoluce, v praxi nepanuje shoda o tom, kdo má zastupovat opozici, a jasná není ani otázka budoucnosti prezidenta Bašára Asada.

Zatímco opozice a její západní spojenci s ním v budoucí vládě nepočítají, Damašek a země, které stojí za ním, což je hlavně Rusko, Írán a také Čína, chtějí, aby se o Asadovi rozhodovalo až ve volbách.