Letadlo do Paříže přistálo nouzově v Keni. Na WC někdo položil balíček s budíkem

Podezřelý předmět na palubě letadla Air France, které v noci ze soboty na neděli nouzově přistálo v hlavním městě Keni Mombase, neobsahoval výbušninu, ale budík. Boeing 777 měl namířeno z ostrova Mauritius do Paříže, na palubě bylo 473 lidí. Po nálezu podezřelého balíčku na toaletě se posádka rozhodla neplánovaně přistát. Pasažéři byli evakuováni a policie obsah balíčku zkoumala.

Letadlo společnosti Air France po nouzovém přistání na letišti v Mombase
Zdroj: AP Autor: Edvin Kana

"Z informací, které máme k dispozici, vyplývá, že ten předmět nemohl způsobit výbuch ani poškodit letadlo. Šlo o směs lepenky, papírů a kuchyňského budíku," uvedl podle agentury AFP ředitel Air France Frédéric Gagey. Podle něj šlo a falešný poplach a vedení letecké společnosti je teď v kontaktu s francouzskou prokuraturou, která chce zahájit vyšetřování případu.

Let číslo 463 odstartoval z Mauritia v sobotu ve 21:00 místního času a do Paříže měl dorazit v neděli ráno před 6:00. Kvůli poplachu na palubě však letadlo se 459 cestujícími a 14 členy posádky po půlnoci dosedlo na ranvej letiště v Mombase.

Cestující byli podle mluvčího keňské policie Charlese Owina bezpečně evakuováni. Policejní pyrotechnická jednotka pak z letadla odnesla podezřelý balíček.

Policie vyslechla šest pasažérů

Do Mombasy se okamžitě vypravil keňský ministr vnitra Joseph Nkaissery, který na tiskové konferenci řekl, že vyšetřovatelé vyslechli několik cestujících z letadla. Neuvedl ale ani jejich počet, ani žádné další podrobnosti. Není tedy jasné, zda byli cestující zatčeni, anebo zda jsou považováni za podezřelé. Agentura AP později uvedla, že vyslechnuto bylo šest pasažérů.

"Jsme v kontaktu s Mauritiem, abychom zjistili, jak vypadaly bezpečnostní prohlídky pasažérů," řekl dále ministr. O evakuované lidi se postarali zaměstnanci letiště a společnost Air France uvedla, že do Mombasy posílá náhradní stroj, který by měl cestující dopravit do Paříže. Letadlo by mělo směr Paříž odstartovat v neděli v podvečer.

Francie po listopadových útocích v Paříži bere každou hrozbu související s možným terorismem velmi vážně. Od útoků platí v zemi výjimečný stav provázený mimořádnými bezpečnostními opatřeními a zvýšenými pravomocemi policie.