Írán se zbavuje obohaceného uranu. Pošle do Ruska první várku

Írán vyveze většinu svých zásob obohaceného uranu do Ruska. Agentura Reuters uvedla, že to oznámil šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí. Zpráva přichází v době, kdy se Teherán snaží urychleně realizovat dohodu o svém jaderném programu, kterou uzavřel v létě se šesti mocnostmi.

Íránský jaderný program
Zdroj: ČTK/AP/Vahid Salemi

Výměnou za značné ústupky a rozsáhlou kontrolu jaderných provozů má mezinárodní společenství zrušit sankce, kterým Teherán čelí kvůli svému spornému jadernému programu. Dohoda zavazuje Írán, aby jaderný program omezil.

Íránci měli podle Spojených států začít s omezováním provozu 18. října, a to v továrně na obohacování uranu v Natanzu, v podzemním provozu Fordo a také v Aráku, kde budují těžkovodní reaktor. Odstavování centrifug v Natanzu může trvat i několik měsíců.

Podle ujednání završeného v červenci musí Írán také snížit zásoby obohaceného uranu na zhruba 300 kilogramů, nainstalovat monitorovací systémy ve svých uranových dolech a spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Teherán oznámil, že spěchá

„V příštích dnech bude kolem devíti tun íránského obohaceného uranu vyvezeno do Ruska,“ oznámil podle agentury IRNA Sálih. To je zhruba množství, které musí Teherán vyvézt, aby své zásoby snížil na úroveň, kterou požaduje dohoda.

Podle dřívějších informací by se nicméně Írán měl zbavit zhruba 12 tun obohaceného uranu.

Íránské vedení ve středu oznámilo, že pracuje na úplném splnění požadavků dohody v příštích dvou až třech týdnech. Uvedlo to den poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii formálně uzavřela vyšetřování obvinění, že Írán v minulosti pracoval na výrobě jaderné zbraně.

Šéf agentury Jukija Amano ve středu řekl, že Írán podle všeho provádí přípravné kroky k naplnění dohody opravdu velmi rychle. V této souvislosti poznamenal, že není nemožné, že by ke zrušení sankcí mohlo dojít už v lednu.