Prezident Kiska zřejmě vetuje slovenské protiteroristické zákony

Slovenský prezident Andrej Kiska se zřejmě rozhodl vetovat balík protiteroristických zákonů, jimiž chtěla vláda mimo jiné posílit pravomoci policie a tajných služeb. To již odmítla opozice, podle níž by šlo o nepřiměřenou reakci na hrozby, jež představuje pro slovenské občany mezinárodní terorismus. Vládní sociální demokraté premiéra Roberta Fica mají nicméně v Národní radě dostatek hlasů na to, aby veto hlavy státu prolomili. 

Slovenská policie
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Šéf sněmovny Peter Pellegrini na pondělí již svolal mimořádnou schůzi sněmovny, která by zákony měla znovu projednat. „Prezident Andrej Kiska informoval předsedu Národní rady o tom, že zmiňovaný zákon vrátí na jednání Národní rady,“ uvedla mluvčí šéfa sněmovny Monika Hucáková. Rozhodnutí hlavy státu ohledně novely trestního zákona, jejíž součástí jsou i změny dalších 15 zákonů, bude podle prezidentské kanceláře známo v pondělí.

Video Zprávy ve 23
video

Kiska nepodepíše balík protiteroristických zákonů

Parlamentem původně schválený soubor protiteroristických zákonů by například umožnil policistům zajistit každou osobu na místě, kde došlo k teroristickému útoku, nebo kde takový útok hrozí. Zároveň by se měly rozšířit důvody na prohlídku dopravních prostředků policisty či na vykázaní lidí z určených míst. Policie by také mohla žádat přístup k provozním a lokalizačním údajům o klientech mobilních operátorů, civilní tajná služba a vojenské zpravodajství by podle předlohy zase dostaly nové pravomoci a úkoly. Zjednodušilo by se také rozhodování soudů o uvalení vazby na osoby podezřelé z terorismu.

Slovensko dá na opatření proti terorismu skoro sedm miliard

Slovensko vyčlení v příštích čtyřech letech na zvýšení počtu policistů a vojáků a na nákup techniky v souvislosti s protiteroristickými opatřeními více než 250 milionů eur (přes 6,75 miliardy Kč).

Ministerstvo vnitra chce do roku 2018 posílit stavy policie o 2500 lidí. V současnosti policejní sbor na Slovensku čítá zhruba 23 000 příslušníků. Zvýšení počtu policistů si podle úřadu vyžádá také nákup nové výzbroje, výstroje a automobilů. Náklady na tato opatření v letech 2016 –2019 dosáhnou podle odhadu celkem 194,4 milionu eur (5,2 miliardy Kč), částka je prý už vyčleněna v tříletém rozpočtovém výhledu Slovenska.

Slovenská armáda zase plánuje přijmout do svých řad 800 nových vojáků. Právě tento počet vojáků ozbrojené síly vyčlení pro případ potřeby do společných hlídek s policisty. Zvýší se také počet členů elitní armádní zásahové jednotky. Armáda na to bude potřebovat v příštích třech letech zhruba 62,3 milionu eur (1,68 miliardy Kč).

Slovensko po listopadových teroristických útocích v Paříži zpřísnilo bezpečnostní opatření. Zatímco obvykle je v ulicích nasazeno 450 policejních hlídek, v současnosti je to podle ministerstva vnitra až 1200 hlídek. Výkon služby v takovém rozsahu prý ale není dlouhodobě udržitelný. Strážníci se zaměřují na kontrolu strategických objektů a míst s velkým pohybem lidí, například na nádraží či kulturní a sportovní akce.