Na pořadník se v úřadu každým dnem zařazuje kolem 500 běženců, jeho zaměstnanci ale anonymně přiznávají, že stihnou vyřídit maximálně 200 žádostí za jediný den. „Frustrující na práci na úřadě je, že nevidíme žádný směr, žádný plán, naději na zlepšení. Je to stále horší a horší,“ říká jeden z anonymních vzkazů.
Dosavadní kritiku pomalé administrativy navíc doplňují záběry zevnitř úřadu natočené samotnými migranty. Poté, co se kvůli jednomu videu stala z berlínské kauzy kauza celoněmecká, rezignoval šéf úřadu pro sociální problematiku. Jeho nadřízení ale osobní odpovědnost odmítají. „Dostali jsme se do bodu, kdy jsem řekl, že dosavadní doplňková opatření nepomáhají. Musí dojít ke změnám a odpovědnosti v úřadě samotném,“ zmiňuje starosta Berlína Michael Müller.

Kritika kolem registrace uprchlíků
Proto se v okolí úřadu zrcadlí všechny aspekty doprovázející krizi – potyčky mezi běženci, korupce v řadách pracovníků ostrahy, kteří za úplatek nechají běžence předbíhat. Na druhou stranu ale také vytrvalá práce úředníků a dobrovolníků. Město slibuje reformy, fronta se ale netenčí. Do Berlína přijíždí na 500 běženců denně. Úřad přesto oznámil, že během vánočních svátků budou jeho dveře zavřené.
Do Německa už letos přišlo přes milion uprchlíků. Nejhlasitějším zastáncem pomoci uprchlíkům je kancléřka Angela Merkelová, která za to sklízí kritiku. Německé úřady koncem srpna přestaly vůči běžencům ze Sýrie uplatňovat společnou evropskou azylovou politiku a přestaly je vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU. Počátkem listopadu ale Německo oznámilo, že syrské běžence začne opět vracet.