Podle Amnesty International vrací Turecko násilím uprchlíky do válečných zón

Turecko zatýká uprchlíky a násilím je vrací do oblastí válečných konfliktů, tvrdí ve své zprávě organizace Amnesty International. Ankara také podle zprávy špatně zachází s uprchlíky v detenčních zařízeních. Amnesty International (AI) kritizuje i Evropskou unii za to, že její fondy částečně financují stavbu „detenčních zařízení, kde jsou uprchlíci drženi v izolaci“.

Syrští uprchlíci v Turecku
Zdroj: Reuters Autor: Umit Bektas

AI ve své zprávě tvrdí, že zdokumentovala přes 100 případů, kdy byli uprchlíci násilím převezeni do více než tisíc kilometrů vzdálených táborů, kde s nimi turecké bezpečnostní síly krutě zacházely. Podle zprávy AI byli někteří několik dní drženi v poutech a biti. Poté byli prý posláni zpět do aktivních válečných zón, odkud předtím uprchli, tedy do Sýrie či Iráku.

Zpráva AI o nezákonných detencích a deportacích uprchlíků z Turecka 339.77 KB

Podle AI bylo ale těchto případů mnohem více, asi několik stovek. Turecko dlouhodobě taková tvrzení odmítá s tím, že všechny případy vracení uprchlíků jsou konzultovány se zástupci organizací OSN.

„Je šokující, že peníze EU se používají na nezákonný detenční a návratový program,“ píše ve zprávě ředitel AI pro Evropu a střední Asii John Dalhuisen.

„EU musí zajistit, aby při řešení problému migrace její fondy a spolupráce s Tureckem podporovaly, a ne podkopávaly práva uprchlíků a migrantů.“

Zpráva Amnesty International

Ankara a EU se minulý měsíc dohodly, že Turecko dostane tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč) na zlepšení situace syrských uprchlíků. Těch nyní v Turecku pobývá asi 2,2 milionu.

Většina uprchlíků, s nimiž Amnesty International hovořila, přiznala, že se pokusili nebo chtěli pokusit o nelegální přechod hranic do EU. Nejprve byli ve vazbě na západních hranicích Turecka, než byli odvezeni daleko na jih či východ. Tam byli drženi bez vysvětlení, například v táboře v Düzici nebo v návratovém centru ve městě Erzurum. Neměli kontakt s okolním světem, s rodinou ani s právníky. Hovořit s nimi mohli jen tehdy, pokud si schovali mobil.

Video Zprávy ve 12
video

Antošová z AI: Deportace do válečných oblastí jsou protiprávní

Antošová z AI: Deportace do válečných oblastí jsou protiprávní

Sedm dní na samotce v poutech

Amnesty International také zdokumentovala tři doložené případy fyzického týrání v detenčních zařízeních. Jeden z poškozených, čtyřicetiletý Syřan, byl sedm dní držen na samotce se spoutanými horními i dolními končetinami. „Když mi dali na ruce a nohy řetězy, cítil jsem se jako otrok. Ne jako člověk,“ řekl pracovníkům AI.

Mnoho uprchlíků si také stěžovalo na to, že museli pod nátlakem v zadržovacích centrech podepisovat formuláře v turečtině, kterým nerozuměli. Navíc jim bylo řečeno, že jediným způsobem, jak se z detenčního centra dostat, je souhlas s návratem do Sýrie. Otisky prstů – jako důkaz toho, že se chtějí vrátit do Sýrie – muselo prý Turkům poskytnout i tříleté dítě.

„Je to hrubé porušení mezinárodního práva, protože lidé nesmí být navraceni do zemí, kde jim hrozí vážné porušování lidských práv, nebo vážné nebezpečí a ohrožení života.“

Šárka Antošová

specialistka na migraci, Amnesty International

AI ve zprávě vyzvala Turecko, aby ukončilo nezákonné zadržování a deportace uprchlíků. EU a Ankara by měly zřídit efektivní nezávislý mechanismus, který by dohlížel na dodržování lidských práv a na využívání fondů EU. Dokud tomu tak nebude, měl by se akční plán EU-Turecko pozastavit.