Jemenští povstalci si s vládou vymění stovky vězňů

Soupeři, kteří proti sobě v Jemenu stojí v občanském konfliktu, se dohodli na výměně stovek vězňů. Zástupci jemenských povstaleckých šíitů a vlády od úterý jednají ve Švýcarsku o ukončení bojů, které mají na svědomí životy více než 5800 lidí. Má také platit příměří, které však bylo už v úterý porušeno.

Jemenský konflikt
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hani Mohammed

V rozhovorech se hledá trvalé řešení jemenské krize. Dojednat je ale třeba také otázky související s humanitární pomocí, odzbrojením šíitských oddílů a jejich stažení z dobytých území, k nimž patří i hlavní město Saná.

Jedná se také o vězních a podle jemenských zdrojů se strany dohodly na výměně několika stovek z nich.

Jemenci tradičním tancem protestují proti konfliktu v zemi
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Š Hani Ali

Vězni už míří na místo výměny

Abdal Hakím Hasaní, který zastupuje jednotky bojující na straně vlády a prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, řekl, že v poledne bude vyměněno 360 členů šíitských oddílů vězněných v Adenu za 265 civilistů a bojovníků takzvaných jižních sil odboje, které stojí na straně vlády. Výměnu prý zprostředkovaly místní kmeny.

Zástupce šíitů sdělil, že v Saná už vybraní vězni nastoupili do autobusů a směřují na místo výměny, které je u bývalé hranice mezi severním a jižním Jemenem. Také v Adenu, kde nyní sídlí vláda, již svědci viděli, že městem projížděly autobusy střežené místními bojovníky.

Členové šíitských milic
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Severní a jižní Jemen se sjednotily v současný stát až v roce 1990. Na jihu ale přetrvávají separatistické tendence, kterých v minulosti využívala teroristická síť Al-Káida a nacházela tam útočiště. Šíité loni obsadili Saná a oznámili, že bojují proti centrální vládě, protože ta podle nich šíity utlačuje. Opírají se o pomoc Íránu a postupně začali obsazovat další území.

Do bojů v Jemenu letos v březnu vstoupila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií, což je rival Íránu. Boje vyvolaly katastrofální humanitární situaci a vyhnaly z domovů na dva miliony Jemenců.