
Šedá ekonomika v KLDR
V posledních dvaceti letech se rozvinula šedá ekonomika, která pod vedením Kim Čong-una sílí. Změny na ulici v Pchjongjangu jsou vidět. Oproti tomu, jak to vypadalo před pěti lety, je větší provoz, víc aut a také menší uniformita oblečení. To vše je znakem bohatnutí části pchjongjangských obyvatel.
„Politika Kim Čong-una je k soukromému podnikání výrazně přátelská, i když přístup jeho otce tak jednoznačný nebyl. Kolísal, soukromou ekonomiku příležitostně toleroval a podporoval, aby se ji později zase snažil vymýtit,“ zmínil koreanista Andrej Lankov.
Zbytek země nezažívá stejný růst životní úrovně jako hlavní město. Přesto změny viditelné v Pchjongjangu pohání. Centrální politika, záplavy a rozpad Sovětského svazu vedly v devadesátých letech k hladomoru. Přídělový systém se rozpadl a donutil miliony lidí prodávat a měnit v zájmu přežití. Tváří v tvář volbě, zda povolit něco, co je v ideologickém rozporu, nebo nechat lidi vyhladovět, režim přivřel nad černými trhy oči. Mnohé zůstaly i po hladomoru.
Galerie: Panorama Pchjongjangu
„Ekonomům nejde na rozum, odkud se peníze berou. Zdá se, že to nikdo neví. Severní Korea je pod sankcemi, hospodářské výsledky nejsou závratné, a přesto vznikla nová třída, která má peníze na luxusní zboží. Je to záhada.“
Simon Cockrell
V projevu k 70. výročí vzniku vládnoucí strany Kim Čong-un slíbil politiku pro lidi. Podle expertů je otázkou času, než se KLDR formálně vydá cestou tržních reforem jako Čína před 35 lety.