Místopředsedkyně Republikánů končí, možná bude soupeřit se Sarkozym

Místopředsedkyně francouzských Republikánů Nathalie Kosciusková-Morizetová se vzdala funkce kvůli tvrdým sporům s vůdcem strany a bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym. Po nepříliš přesvědčivém vítězství strany v regionálních volbách obvinila politička Sarkozyho z příliš konfrontačního vedení volební kampaně zejména ve vztahu k vládním socialistům.

Nathalie Kosciusková-Morizetová
Zdroj: ČTK/Panoramic Autor: Federico Pestellini

Sarkozy oznámil, že provede ve vedení strany změny, tedy že z něj nechá v lednu Kosciuskovou-Morizetovou vyloučit. Kosciusková-Morizetová se ale rozhodla, že na to nebude čekat.

Na její místo nastoupí 40letý bývalý ministr vyššího školství Laurent Wauquiez, který patří ke krajně pravicovému křídlu Republikánů a k nejbližším Sarkozyho spojencům.

Politička vyčítala Sarkozymu jak konfrontační přístup ve vztahu k vládním socialistům, tak nedostatečnou odhodlanost proti krajně pravicové Národní frontě (FN), která v prvním kole voleb vyhrála v šesti z 13 regionů. Nakonec ale byla FN poražena i díky vyklizení prostoru socialisty ve dvou významných krajích. Na vstřícnost socialistů a jejich snahu o společný postup vůči FN ale Sarkozy nereagoval.

Sarkozyho čistku namířenou proti ní označila Kosciusková-Morizetová za „stalinistickou praxi“. Sarkozy, který chce opět kandidovat na prezidenta, vysvětlil krok potřebou vnitřní jednoty. „Máme raději, když představitelé hnutí vysvětlují postoje strany a nic jiného,“ řekl konzervativní politik.

Republikáni ale místo toho stojí podle všeho před vážným rozkolem. Kosciusková-Morizetová totiž již dala najevo, že se bude snažit v příštím roce prosadit v primárkách francouzské pravice jako kandidátka na prezidentku. V houstnoucí řadě potenciálních pravicových uchazečů o nejvyšší státní funkce se tak Sarkozymu postaví významný protivník, který může snížit exprezidentovy naděje jít opět do boje o prezidentské křeslo.