Soud: Le Penová nepodněcovala k nenávisti, jen využila práva na svobodný projev

Francouzský soud osvobodil vůdkyni krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou obviněnou z „podněcování k diskriminaci na základě náboženské víry“. Toho se údajně dopustila v roce 2010 výrokem, že muslimské modlitby na ulici připomínají nacistickou okupaci.

Marine Le Penová
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

Verdikt se očekával, protože osvobození Le Penové navrhla i státní prokuratura s odůvodněním, že politička v zásadě použila svého práva na svobodný projev a kritizovala spíše několik jednotlivců než celou muslimskou komunitu. V případě odsouzení hrozil Le Penové až rok vězení a pokuta 45 000 eur (1,2 milionu korun).

Její výrok prošetřovala policie, ale následně šetření odložila. Případu se pak chopilo několik nevládních organizací, které Le Penovou obvinily z podněcování diskriminace na základě víry, násilí a nenávisti proti skupině osob. Záležitost se tak přece jen dostala k soudu, ale byla vyřízena během několika minut.

Le Penová v roce 2010 na jednom shromáždění v Lyonu přirovnala muslimské pouliční modlitebníky k okupaci francouzského území za 2. světové války. „Nejsou to žádné tanky, žádní vojáci, ale přesto je to okupace, která těžce doléhá na místní obyvatele. Je to okupace části území, na něž uplatňují náboženská přikázání,“ prohlásila. Poukázala tak na skutečnost, že muslimové se modlí přímo v ulicích, když jsou mešity plné. V roce 2013 Le Penovou zbavil imunity Evropský parlament, jehož je členkou. 

Francie byla první zemí v EU, která v roce 2011 zakázala nosit na veřejnosti islámské závoje a šátky zahalující celý obličej. Zakázala paradoxně právě i pouliční modlení.

Národní fronta je známá svými protiimigračními a protiislámskými názory, ale Le Penová se ostře distancovala od antisemitských výroků svého otce a zakladatele Národní fronty (FN) Jeana-Marie Le Pena, kterého v čele strany nahradila v roce 2011. V neděli se jí nepodařilo zopakovat dobrý výsledek z prvního kola regionálních voleb a skončila až třetí, přičemž nezískala žádný region.