Syna Kaddáfího obvinili kvůli zmizení šíitského duchovního

Libanonská justice obvinila syna bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího z podílu na zmizení duchovního vůdce Músy Sadra. Ten byl unesen v roce 1978 v Libyi. Čtyřicetiletého Hannibala Kaddáfího zadržuje libanonská policie od pátku.

Hannibal Kaddáfí byl během víkendu podroben výslechu a poté obviněn, že zamlčuje informace o zmizení imáma Sadra. O osudu Sadra, který patřil k nejznámějším šíitským duchovním 20. století, se 37 let oficiálně nic neví. Zmizel během své návštěvy Libye, kam přijel na oficiální pozvání.

Tripolis vždy tvrdil, že imám odcestoval z Libye do Itálie. Ta však trvala na tom, že Sadr nikdy nevstoupil na italské území. V roce 2011 jeden z libyjských představitelů uvedl, že duchovní byl v Libyi zavražděn a pohřben.

Hannibala v pátek v údolí Bikáa unesla neznámá ozbrojená skupina, po několika hodinách ho ale osvobodila policie. Podle právníků byl Hannibal Kaddáfí obviněn nejen proto, že má informace o Sadrově zmizení, ale i jako „syn hlavního podezřelého Muammara Kaddáfího“.

Podle svědectví libanonských novinářů je zadržovaný Libyjec zmlácen, má podlitiny na obou očích a kulhá. Libanonské úřady mu nicméně povolily telefonický rozhovor s manželkou.

Hannibalův otec Muammar byl 20. října 2011 zabit v libyjské Syrtě. Během revolučních událostí v zemi zemřeli i další z jeho rodinných příslušníků, ostatní uprchli nebo jsou zadržováni a souzeni.