Učitel v pařížské školce si vymyslel útok islamisty – policie vyšetřuje proč

Učitel mateřské školy v Paříži si podle všeho zcela vymyslel incident, kdy na něj měl zaútočit islámský extremista nožem. Z jakého důvodu se rozhodl smyšlený příběh nahlásit, policie dosud řeší. Původní zprávy hovořily o tom, že k útoku mělo dojít ve státní školce Jean-Perrin d'Aubervilliers, když byl učitel ve třídě sám.

Při vylíčení příběhu učitel vypověděl, že se neznámý muž se na místě zmocnil malého nože na papír a nůžek, učitele prý bodnul do krku a boku a poté utekl. Deník Telegraph dokonce uvedl, že je učitel ve vážném stavu v nemocnici. Učitel v souvislosti s incidentem zmiňoval teroristickou organizaci Islámský stát.

Po údajném útočníkovi začala pátrat policie a případu se věnovala i protiteroristická brigáda. Její příslušníci prý ale rychle pojali podezření, že něco nehraje. Při odpoledním výslechu se učitel vyšetřovatelům přiznal, že si vše vymyslel. Školka Jean Perrin, ve které muž pracuje, byla kvůli vyšetřování uzavřena a přivítá děti až v úterý ráno. Posílena byla ihned bezpečnost u všech asi 40 škol na tomto předměstí.

Islámský stát vyzýval své stoupence k vraždě francouzského učitele

Časopis Islámského státu ve francouzštině - Dar-al-Islam - ve svém listopadové vydání apeloval na své stoupence, aby zabili nějakého francouzského učitele, protože jde o „nepřátele Alláha, kteří vyučují sekularismus a vedou otevřenou válku proti muslimským rodinám“, upozornil Telegraph.

Ve Francii platí po listopadových teroristických útocích výjimečný stav. Při atentátech, k nimž se přihlásil Islámský stát, zemřelo 130 lidí a další stovky byly zraněny.

Závažný incident, ohodnotila ministryně útok ve školce

Po atentátech byla zvýšena i ostraha škol. Ministryně školství Najat Vallaud-Belkacemová označila nejnovější útok - v době, kdy jeho smyšlenost nebyla známa -  za „velmi závažný akt“, který je „nepřijatelný“. Ministryně minulý týden varovala, že teroristická hrozba je „skutečná a navíc trvalá“.

V Aubervilliers bydlí velké množství přistěhovalců ze severoafrických zemí. Několik měsíců zde pobýval i muž zatčený v souvislosti se srpnovým útokem na francouzský vlak.

V březnu 2012 mladý francouzský muslim Mohamed Merah zastřelil ve jménu džihádu tři děti a jednoho učitele z židovské školy v Toulouse na jihozápadě Francie. Než byl ozbrojený mladík tehdy dopaden a zabit policií, zavraždil v oblasti také tři vojáky.