Zmizelý „čínský Warren Buffett“ se náhle objevil na firemní akci

Čínský magnát Kuo Kuang-čchang, kterého zadržela minulý týden policie, se náhle objevil na výroční schůzi své firmy v Šanghaji. Fosun International oznámila „zmizení“ svého šéfa v pátek – později oznámila, že Kuo pomáhá úřadům s vyšetřováním. Kuovi se přezdívá „čínský Warren Buffett“. Jeho firma působí v oblasti médií, pojištění, realit i maloobchodu.

Čínský magnát Kuo Kuang-čchang
Zdroj: ČTK/AP Autor: Uncredited

Kuovi zaměstnanci koncem minulého pracovního týdne oznámili, že se nemohou šéfovi dovolat už od čtvrtečního odpoledne. Prezident investiční firmy Fosun Wang Qunbin později uvedl, že Kuo hovořil s vyšetřovateli kvůli „osobním věcem“, které se netýkají jeho společnosti.

Podle Wanga je vyšetřování „citlivá záležitost“, a proto nebude poskytovat bližší informace. Web Caixin v pondělí ráno napsal, že magnát už opustil policejní stanici. Podle zdroje agentury Reuters se Kuo objevil na firemní akci, kde sklidil bouřlivý potlesk.

  • Hodnota Kuova majetku podle Forbesu dosahuje téměř sedmi miliard dolarů, což je asi 173 miliard korun. Jeho Fosun International, mateřská společnost Fosun Group založené v Šanghaji, byla uvedena na hongkongské burze v roce 2007. Nedávno převzala kontrolu nad významnou francouzskou skupinou Club Med.

Čína nedávno spustila rozsáhlé vyšetřování korupce a aktuálně se zaměřuje právě na finanční sektor. Pokud by byl Kuo zapleten do některé z kauz, stane se jedním z nejvíce prominentních obchodníků zapletených do vyšetřování.

Už v minulém roce podnikatel prozradil televizi BBC, že působení na specifickém trhu Číny přináší jeho firmě problémy. Od státem vlastněných čínských bank bylo prý velmi těžké získat dlouhodobé úvěry.

Neprůhledný právní systém

Podle analytiků Kuovo náhlé zmizení a nedostatek informací od jeho společnosti ukazuje, jak neprůhledný je čínský právní systém. Při protikorupčním zátahu Pekingu letos dočasně zmizelo hned několik vedoucích pracovníků.

Největší makléřská firma v Číně Citic Securities jen v tomto měsíci oznámila, že nebylo možné kontaktovat dva z nich, jelikož byli úřady požádáni o pomoc při vyšetřování.