V Jemenu by od pondělka měly utichnout zbraně, začínají mírová jednání

V Jemenu začne v pondělí platit příměří. Konflikt mezi šíity a vládou trvá v zemi od loňska a vyžádal si už přes pět tisíc mrtvých. Jemenská mírová jednání začnou v úterý ve Švýcarsku. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí nedávno vyzval všechny bojující strany, aby u příležitosti rozhovorů, jejichž patronem je OSN, zastavili na sedm dní boje. Příměří by se pak mohlo prodlužovat. Pro ukončení konfliktu se vyslovil také premiér Chálid Baháh.

Válka v Jemenu
Zdroj: Reuters Autor: Ali Owidha

„Na základě toho, na čem jsme se dohodli, budou boje zastaveny 14. tohoto měsíce,“ řekl v Saná Muhammad Abdas Salám, který bude ve Švýcarsku stát v čele šíitské delegace.

Minulé kolo mírových rozhovorů, které se konalo v červnu rovněž ve Švýcarsku, selhalo. Jemenská vláda tehdy trvala na tom, že podmínkou příměří musí být stažení povstalců z některých dobytých měst.

V Jemenu od loňska bojují šíitští povstalci proti vládě. Do konfliktu se v březnu vložila na Hádího straně koalice, kterou vede Saúdská Arábie. Koalici se v létě podařilo osvobodit jihojemenský Aden, kam se uchýlila z exilu vláda i Hádí.