Merkelová odmítla uzavření hranic i syrskou budoucnost s Asadem

Německá kancléřka Angela Merkelová vyloučila jakoukoli spolupráci se syrským prezidentem Bašárem Asadem v boji proti radikálům z Islámského státu. V rozhovoru pro list Augsburger Allgemeine také politička hájila své rozhodnutí neuzavřít německé hranice před přílivem uprchlíků.

Angela Merkelová v rozhovoru pro list Augsburger Allgemeine
Zdroj: ČT24

„Mezinárodní aliance proti IS nezahrnuje Asada a jeho jednotky. Nezapomínáme, že většina uprchlíků, která k nám přišla, uprchla před Asadem,“ zdůraznila Merkelová v interview. „Pokračuje ve shazování barelových bomb na vlastní lidi. V čele státu nemá budoucnost,“ řekla. Přesto spolu podle ní musí všechny syrské skupiny jednat, aby se našlo politické řešení konfliktu.

V reakci na teroristické útoky v Paříži ze 13. listopadu se Německo rozhodlo zapojit se do koalice bombardující pozice IS v Sýrii. Tento týden na základnu v jižním Turecku vyslalo první vojáky a průzkumná letadla. Německé stroje se ale nezúčastní přímo náletů a němečtí vojáci se ani nezúčastní pozemních bojů. Součástí koalice jsou USA, Francie, Turecko a několik arabských zemí.

Kancléřka kvůli svému odmítání uzavřít německé hranice před přílivem uprchlíků čelí rostoucí kritice jak ve své vlastní straně, tak v Evropě. „Pracuji na zmenšení počtu (migrantů přicházejících do Německa), ale je iluzí si myslet, že problém uprchlíků lze vyřešit na německo-rakouské hranici. Velké uprchlické vlny mohou být vyřešeny jen mezinárodní spoluprací,“ řekla.

Příliv uprchlíků by se podle ní měl zvládnout za pomoci lepší ochrany vnějších hranic Evropské unie a zlepšením spolupráce s Tureckem, odkud přichází většina Syřanů prchajících před válkou ve své vlasti do Evropy. Dohoda v tomto směru a vyřešení konfliktů v Sýrii a Libyi jsou podle kancléřky klíčové pro zachování volného pohybu lidí po Evropě.

V Evropě i v kancléřčině vlastní straně znějí názory, že právě vstřícnost Merkelové k uprchlíkům vyvolala příliv statisíců migrantů. Nicméně kancléřka nadále soudí, že není možné uměle omezovat počet přistěhovalců. „Kdybych jako kancléřka stanovila nějaký limit a tento limit by se nerespektoval, protože by přišlo více lidí, nemohla bych dodržet svůj slib a problém by se zvětšil – nikoliv zmenšil,“ zdůraznila.