Zabili jsme šéfa financí Islámského státu, chlubí se koalice v čele s USA

Při náletu mezinárodní koalice vedené Spojenými státy zahynuli tři vysoce postavení členové islámského státu (IS). Mezi mrtvými je i šéf financí této teroristické organizace abú Saláh, uvedl americký armádní mluvčí. Při jednom z koaličních náletů nedávno zahynul také libyjský vůdce IS.

Šéf kasy IS byl zabit při jednom z úderů v uplynulých týdnech. Mluvčí armády USA Steve Warren to potvrdil při videohovoru z Bagdádu.

Abú Saláh byl jedním z nejvýše postavených a nejzkušenějších členů finanční sítě této militantní skupiny. Jeho jméno je na sankčním seznamu amerického ministerstva financí. Podle něj jde o iráckého občana, který se narodil v roce 1973.

Vyslanec amerického prezidenta při koalici Brett McGurk na Twitteru uvedl, že při vojenské akci, která cílila na zničení finanční infrastruktury IS, zemřeli kromě Saláha i dva jeho spolupracovníci.

Při dalších listopadových útocích zemřel podle Warrena muž, který měl v IS na starosti „vymáhání peněz od civilistů“. Třetí obětí byla osoba, která koordinovala „předávání informací, osob a také zbraní“. „Tyto útoky jsou příkladem toho, jak jsem schopni ničit extremistické kruhy,“ sdělil mluvčí.

Koalice bombarduje pozice islamistů v Iráku a Sýrii více než rok. Už v srpnu se objevila zpráva o úspěšném útoku na vedení IS.

USA tehdy oznámily, že americký bezpilotní letoun zabil u Mosulu druhého nejvýše postaveného velitele IS Hadžího Mutaze, který měl vliv především na finance, média, operace a logistiku islamistů.

Zastupoval také abú Bakra Bagdádího, samozvaného vůdce chalífátu, který islamisté vyhlásili na území Sýrie a Iráku loni v létě.

Koalice po útocích v Paříži zintenzivnila nálety

Ke spojencům útočícím na islamistické cíle v Sýrii se nedávno připojila i Británie. Pomoc koalici posvětilo rovněž Německo.

Od konce září bombarduje pozice „teroristů“ také Rusko, které požádal o pomoc syrský prezident Bašár Asad. Zatímco Rusko a Írán se prezidenta snaží udržet u moci, Západ volá po jeho pádu.

Bohatství IS: Za poslední roky si „vydělal“ 1,5 miliardy dolarů

IS se v posledních letech podařilo získat asi 1,5 miliardy dolarů (37 miliard korun). Mimo jiné uloupil až miliardu dolarů z trezorů bank, které zabral v Iráku a Sýrii. Dalších asi 500 milionů dolarů získal prodejem ropy na černém trhu.

„Také sebral mnoho dalších milionů obyvatelům území, která obsadil. A to často krutými prostředky,“ uvedl vysoký představitel amerického ministerstva financí Adam Szubin v projevu k odborníkům v londýnském zahraničněpolitickém institutu Chatham House.

Spojené státy podle něj spolupracují s iráckou vládou s cílem zamezit posílání dalších peněz do desítek bankovních poboček, které se nacházejí na území ovládané teroristy. Pro oslabení IS je podle něj také nutné, aby člen NATO Turecko udělalo více k posílení své hranice se Sýrií a Irákem s cílem zamezit přenášení peněz IS. „Zajištění této hranice by bylo velkým přínosem,“ zdůraznil.