Rusové poprvé vypálili na IS rakety z ponorky kotvící u syrských břehů

Rusové poprvé zaútočili na radikály raketami s plochou dráhou letu Kalibr-PL z ponorky, která zakotvila u syrských břehů. Nálety na Islámský stát (IS) byly podle Moskvy úspěšné a zasáhly zamýšlené cíle. Rusko rovněž oznámilo, že v Arménii posílilo letku bojových vrtulníků. 

Ponorka Rostov na Donu byla uvedena do provozu v červnu 2014
Zdroj: Reuters Autor: Alexander Demjančuk

Ponorka Rostov na Donu, která je součástí ruské Černomořské flotily, se podle Interfaxu přemístila do východní části Středomoří a nyní operuje u syrských břehů. Rakety, jimiž ponorka disponuje, jsou stejnou zbraní, jakou ruské raketové křižníky v minulých týdnech několikrát bombardovaly syrské bojiště z Kaspického moře.

Rusko bombarduje syrské cíle od konce září. K syrským břehům pak nedávno přemístila raketový křižník Moskva a na letiště u syrského města Latákíja umístila moderní protiletadlovou baterii S-400. Posílení protivzdušné obrany dávají ruské zdroje do souvislosti i s incidentem na syrsko-turecké hranici, při němž turecké letectvo koncem listopadu sestřelilo ruský bombardér.

Na ruskou leteckou základnu Erebuni u Jerevanu byly převeleny útočné vrtulníky Mi-24P a dopravní vrtulníky Mi-8T, oznámila agentura TASS. Celkem jde o sedm strojů. Další skupina vrtulníků se spolu s letkou stíhacích letounů MiG-29 na základnu přesune do konce letošního roku. „Poté piloti zahájí plánované operace,“ dodala ruská agentura bez dalších podrobností.

Rusko využívá základnu Erebuni od roku 1995, o tři roky později se tam objevily první víceúčelové stíhací letouny MiG-29. Velkou vojenskou základnu má ruská armáda pronajatu i ve druhém největším arménském městě Gjumri.