První turecko-ruská schůzka po sestřelení letadla nic nepřinesla

Rusko ani Turecko si nepřejí eskalaci sporu, situace nicméně zůstává vážná. Po schůzce se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem to prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Oba politici se setkali v Bělehradě na okraj ministerské konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Šlo o první přímý rusko-turecký kontakt na vysoké úrovni po nedávném sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckou armádou.

Sergej Lavrov na konferenci OBSE v Bělehradě
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

Lavrov po setkání prohlásil, že potvrdil neměnnost ruského názoru na okolnosti sestřelení letadla. Moskva je přesvědčena, že bombardér turecký vzdušný prostor nenarušil a že byl sestřelen nad syrským územím. „Setkal jsem se s šéfem turecké diplomacie po jeho naléhavé prosbě, ale nic nového jsem neuslyšel. Ministr potvrdil stanoviska, která zazněla v projevech tureckého prezidenta a premiéra. My jsme potvrdili svá hodnocení,“ prohlásil Lavrov.

Cavusoglu konstatoval, že jednání s Lavrovem bylo pozitivní a ukázalo, že Rusko ani Turecko si eskalaci sporu nepřejí. Situace nicméně zůstává vážná. „Bylo by nerealistické tvrdit, že první jednání problém vyřešilo,“ řekl tureckým novinářům. Krátce po schůzce s Lavrovem promluvil na plénu konference ministrů zahraničí OBSE. Prohlásil, že turecký útok na ruský bojový letoun z 24. listopadu nijak nesouvisí s „bojem Turecka proti společnému nepříteli, kterým je terorismus a seskupení Islámský stát“.

Cavusoglu rovněž komentoval situaci na Ukrajině a v této souvislosti prohlásil, že „Turecko prosazuje důsledné respektování nezávislosti Ukrajiny, její svrchovanosti a územní celistvosti včetně Krymu“.

Video Události, komentáře: Síla a slabosti Ruska
video

Události, komentáře: Síla a slabosti Ruska