Kreml přísnější: K Putinovi už jen s tužkou a blokem, elektronika zůstane v šatně

Na setkání s Vladimirem Putinem si novináři obvykle brali notebooky a tablety, do nichž si někteří rovnou psali poznámky. Od poloviny listopadu ale platí nová pravidla: Kancelář ruského prezidenta zakázala žurnalistům používat během setkání s Putinem elektronická zařízení, a to včetně mobilních telefonů, notebooků či tabletů.

Video Kreml zpřísnil pravidla pro setkání novinářů s prezidentem
video

Kreml zpřísnil pravidla pro setkání novinářů s prezidentem

V Kremlu i v prezidentově rezidenci u Moskvy přitom vždy platila přísná bezpečnostní opatření. Na tiskovou konferenci je nutné získat akreditaci, což není možné na poslední chvíli. Pak se musí přijít minimálně dvě hodiny předem, kontroly na místě jsou podobné těm na letišti.

Kameramani teď nově musí až do příchodu prezidenta do místnosti obrátit své kamery objektivy do zdi a stejný postup platí i pro fotografy. V prezidentově rezidenci navíc všichni odevzdávají pasy, na nedávné tiskovce prezidentů Ruska a Francie museli například novináři mobily odevzdat hned při příchodu.

Podle mluvčího prezidenta byla nová pravidla zavedena proto, aby se zabránilo nežádoucímu úniku informací důvěrného a tajného charakteru. Nařízení shodou okolností začalo platit jen pár dnů poté, co se na obrazovkách objevily informace o jaderném systému Status 6 ve výzbroji ruských ponorek.

Na pravidelném setkání prezidenta s vedením ministerstva obrany 9. listopadu totiž kamery zaznamenaly tajný dokument právě o systému Status-6. Podle Kremlu šlo o náhodu, přitom ale přiznal, že některá data opravdu unikla, a zavedl výše zmíněná opatření. Podle některých expertů vůbec nešlo o náhodu, ale spíš o kontrolovaný únik - zvláště když onu tajnou informaci zveřejnily dvě Kremlem kontrolované televize. Záběry měly prý ukázat, že modernizace ruské armády je na vysoké úrovni a že Rusko přijde do několika let se supermoderní zbraní.

Ať už za novým nařízením stojí cokoliv, na tiskovky s ruským prezidentem se bude znovu chodit s blokem a tužkou. 

Uniklý záběr sytému Status-6
Zdroj: ČT24
Systém Status-6 má „ničit důležité hospodářské objekty nepřítele na pobřeží“ a také způsobit „zaručeně neakceptovatelné územní škody“ v důsledku dlouhodobého radioaktivního zamoření. Komentátoři se dohadují, zda Rusové vyvíjejí mimořádně silné jaderné torpédo, nebo spíš ponorku, která sama bude fungovat jako zbraň.