Britové podnikli první nálet na islamisty v Sýrii

Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že letouny RAF podnikly vůbec první nálety na pozice Islámského státu v Sýrii. Stalo se tak nedlouho poté, co letecké údery v Sýrii ve středu večer odsouhlasil britský parlament. Ministerstvo obrany uvedlo, že letouny úspěšně zasáhly ropná pole. 

Video Zprávy ve 12
video

RAF poprvé útočila na cíle v Sýrii

Čtyři bojová letadla typu Tornado vzlétla z britské základny Akrotiri na Kypru krátce po hlasování v parlamentu. Mluvčí ministerstva obrany následně potvrdil, že letouny provedly nálety v Sýrii. Letadla se pak vrátila v pořádku na základnu.

Britské stíhací bombardéry brzy ráno úspěšně zasáhly určené cíle v oblasti ropných polí ve východní Sýrii, upřesnil ministr obrany Michael Fallon.  

Ropnou infrastrukturu v Sýrii mají od loňska pod kontrolou oddíly IS a prodej ropy je považován za jeden z hlavních pilířů ekonomické infrastruktury tohoto hnutí. OSN již loni v listopadu odhadovala, že IS má z prodeje ropy až 1,6 milionu dolarů (téměř 41 milionů Kč) denně. 

Pro rozšíření náletů hlasovalo ve středu pozdě večer 397 poslanců, proti jich bylo 223. Pro schválení byla nutná většina alespoň 174 hlasů. Hlasování v Dolní sněmovně předcházela více než desetihodinová rozprava.

„Myslím si, že Sněmovna učinila správné rozhodnutí, aby zajistila, že bude Británie v bezpečí,“ uvedl následně na Twitteru britský premiér David Cameron. Výsledek hlasování uvítal i americký prezident Barack Obama.