Na Champs-Elysées se během klimatické konference nesmí protestovat

Francouzská policie oznámila, že demonstrace na pařížském bulváru Champs-Elysées a v okolí místa konání konference OSN o změnách klimatu na severním předměstí Le Bourget jsou během dvoutýdenních jednání zakázány.

Bezpečnostní opatření během klimatické konference
Zdroj: Reuters Autor: Jacky Naegelen

„Vyhlášeny mohou být i další zákazy, v závislosti na okolnostech,“ varovala policie. Stávající opatření zůstanou v platnosti do 13. prosince.

Francouzské úřady chtějí zabránit opakování nedělních střetů mezi demonstranty a pořádkovou policií ve francouzské metropoli, která se stále vzpamatovává z teroristických útoků z minulého měsíce se 130 mrtvými. Francouzská vláda zavedla po atentátech výjimečný stav a parlament schválil prodloužení série mimořádných bezpečnostních opatření na tři měsíce.

Nedělní masový pochod ekologických aktivistů v Paříži v předvečer konference OSN, z níž by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů, byl zrušen. Demonstranti místo toho vytvořili v některých částech Paříže lidský řetěz.

Tato akce proběhla klidně, radikální aktivisté v kapucích se pak ovšem střetli s pořádkovou policií. Policisté proti nim použili slzný plyn a více než 300 lidí zatkli. Devět jich ještě setrvává ve vazbě.

Francie dá Africe miliardy na obnovitelné zdroje a elektrifikaci

Na okraj pařížské konference jednal francouzský prezident Francois Hollande s dvanácti africkými vůdci, kterým slíbil investici dvou miliard eur (54 miliard korun) do rozvoje obnovitelných energií. Dalších šest miliard eur poskytne francouzská vláda na elektrifikaci afrického kontinentu.

Hollande jednal s africkými vůdci o hrozbách, kterým jejich země čelí v důsledku klimatických změn, včetně eroze pobřežních oblastí, rozšiřujících se pouští a vysychajících řek.

Video Zprávy ve 12
video

Francie slíbila Africe miliardy

Francie slíbila Africe miliardy

Pokračuje klimatická konference v Paříži

Na schůzce se mluvilo také o financování iniciativy Evropské unie známé pod názvem Velká zelená zeď, která byla zahájena v roce 2007 a jejímž cílem je sázením stromů bránit rozšiřování Sahary a pomáhat Afričanům přizpůsobit se klimatickým změnám. „Svět, a to především rozvinutý svět, má vůči africkému světadílu ekologický dluh,“ prohlásil Hollande.