Spory kolem Tádž Mahalu: Mauzoleum, nebo hinduistický chrám?

Indická vláda nesouhlasí s názorem šesti právníků z Ágry, podle nichž je slavné mauzoleum Tádž Mahal ve skutečnosti hinduistický chrám. Podle ministerstva kultury neexistuje nic, co by tuto teorii dokazovalo. Stavbu nechal v 17. století v Ágře postavit panovník Šáhdžahán na památku své manželky Mumtáz Mahal. Právníci se obrátili na soud s tím, že existuje „pádný důkaz“, že stavba byla původně chrámem zasvěceným hinduistickému bohu Šivovi. Žádají, aby soud stavbu prohlásil za hinduistický chrám.

O původu Tádž Mahalu se dosud uvádělo, že jej Šáhdžahán nechal stavět po smrti své třetí a milované ženy, která zemřela při porodu jejich 14. dítěte. Hrobka stojí uprostřed okrasných zahrad a u každého jejího rohu je minaret. Povrch Tádžmahalu, který je příkladem mughalské architektury, je zdobený polodrahokamy i drahokamy a jeho barva se mění podle dopadajícího světla. Na seznamu kulturních památek UNESCO je od roku 1983, denně tam zavítá 12 000 návštěvníků.

/*json*/{"map":{"lat":27.173925660978867,"lng":78.04207916197129,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/