Navzdory nařízení japonští velrybáři znovu vyrážejí na moře

Skupina čtyř japonských rybářských lodí se vydává k Antarktidě na lov velryb. Japonsko tak obnovuje lov, navzdory loňskému rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ). Soud tehdy došel k závěru, že Japonci kytovce nezabíjejí kvůli vědeckému výzkumu, jak sami tvrdí, ale z komerčních důvodů.

Začíná znovu kontroverzní lov velryb u Japonska
Zdroj: ČTK/AP

Japonská agentura pro rybolov oznámila, že výprava za velrybami potrvá do března a přiveze 333 plejtváků malých, což je třetina oproti výlovu z minulých let. Japonci připouštějí, že část chycených velryb končí na jídelních talířích, většina se prý ale využije pro vědecké účely. Právě tato výjimka umožňuje obří savce legálně lovit.

Mezinárodní soudní dvůr rozhodoval o Japonsku na základě podnětu několika států, například Austrálie. Ta už oznámení opětovného lovu ostře kritizovala, podobně jako ekologičtí aktivisté.

  • Mohutná loď Nišin Maru a tři menší harpunářská plavidla mají odplout z přístavu Šimonoseki na jihozápadě Japonska.

Proti zabíjení velryb také pravidelně vystupuje hnutí Sea Shepherd (Mořský pastýř), jehož lodě velrybáře pronásledují a všemožně se jim snaží lov překazit.

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) v roce 1986 zavedla moratorium na lov velryb. Japonsko s tím sice souhlasilo, ale vymínilo si, že bude pokračovat v tom, co označuje za výlov spojený s výzkumem. Výjimku z moratoria využívají také Island a Norsko a lov mají povolen aljašští eskymáci.

Velrybí maso je žádaným zbožím na japonském trhu
Zdroj: Reuters