Papež v mešitě v Bangui: Muslimové a křesťané spolu musí žít jako bratři

Muslimové a křesťané jsou bratři a jako takoví spolu také musí žít, zdůraznil papež František během návštěvy hlavní mešity Koudoukou v metropoli Středoafrické republiky. Muslimská svatyně leží ve čtvrti PK5 - jedné z nejnebezpečnějších v Bangui. Pontifikova návštěva je silným gestem vyzývajícím k usmíření v zemi, kde po převratu v roce 2013 zuří občanská válka mezi většinovými křesťany a menšinovými muslimy.

Papež František přichází do hlavní mešity v Bangui
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jerome Delay

František pozdravil pět místních imámů, kteří ho doprovodili k pódiu v objektu mešity, kde proběhl krátký obřad. „Řekněme společně ,ne' nenávisti, násilí a pomstě - zvláště pokud k nim dochází ve jménu Božím,“ prohlásila hlava katolické církve. „Ti, kdo tvrdí, že věří v Boha, musí být také muži a ženami míru.“ František vyzval obyvatele, aby nespojovali víru s konfliktem, v němž náboženství slouží jako záminka soukromým zájmům. Je přesvědčen, že konflikt ve Středoafrické republice je politický, přestože mezi sebou bojují milice obou náboženství.

„Vztahy mezi námi a našimi křesťanskými bratry a sestrami jsou tak hluboké, že neuspějí žádné snahy je podkopat,“ zůraznil během papežovy návštěvy imám Tidiani Moussa Naibi.

František sloužil mši na stadionu v Bangui
Zdroj: Reuters
Autor: Stefano Rellandini

Na papežovu mši přišli i muslimové

Mší na zaplněném stadionu v Bangui s kapacitou pro 30 000 lidí pak papež ukončil svou první cestu po Africe, během níž už zavítal i do Keni a Ugandy. Podél cesty na stadion ho nadšeně zdravily tisíce osob. Jako na mši v místní katedrále při nedělním zahájení návštěvy vyzval i tentokrát obyvatele, aby se bránili strachu jeden z druhého a aby překonali vojensko-politickou a morální krizi.

Těsně před papežovým příjezdem na stadion se před sportovním areálem odehrálo něco pro místní poměry velmi nezvyklého: přijely sem dvě menší dodávky plné muslimů, kteří měli na tričkách portrét Františka a šli na jeho mši. Zpravidla se přitom do této části města žádný muslim neodváží. Katoličtí věřící muslimy podle AFP vítali potleskem a zvoláním, že „nenávist skončila“.

Video Studio ČT24
video

Papež František ve Středoafrické republice

Papež se ve Středoafrické republice rozhodl absolvovat celý plánovaný program, přestože mu francouzské tajné služby doporučily, aby do bývalé kolonie Francie vůbec nejezdil. Bezpečnostní experti zdůrazňovali, že situace v samotném Bangui je velmi neklidná, zvlášť před nadcházejícími volbami. Nedoporučovali zejména návštěvu několika rizikových míst, k nimž patří i čtvrť PK5.

/*json*/{"map":{"lat":4.37939028740174,"lng":18.53824274626775,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Tajné služby návštěvu Středoafrické republiky nedoporučily

Dvoudenní návštěvu Středoafrické republiky zahájil papež v neděli. Šlo o nejrizikovější etapu jeho první cesty po Africe a jeho vůbec první návštěvu země zmítané ozbrojeným konfliktem. Do Bangui za ním přijeli obyvatelé nejen různých částí Středoafrické republiky, ale i Konga a Kamerunu.

Papež po příletu vyzval obyvatele, aby se bránili strachu jeden z druhého. Odsoudil také „nutkání mít strach z toho, co nepatří k našemu etniku, k našim politickým vizím či našemu náboženskému vyznání“. Vyjádřil naději, že nadcházející prezidentské a parlamentní volby pomohou v zemi otevřít novou etapu.

Prezidentka Catherine Sambová-Panzová požádala před papežem o odpuštění za všechno zlo, kterého se obyvatelé Středoafrické republiky dopustili při náboženském násilí. „Jménem celého vedení této země, ale i všech těch, kteří přispěli k její cestě do pekel, se zpovídám ze všeho dřívějšího zla a žádám z hloubi srdce o odpuštění,“ prohlásila politička při setkání s Františkem v prezidentském paláci.

Bezpečnost v přeplněných ulicích Bangui od soboty zajišťují obrněné vozy a tanky francouzské armády a sil OSN. Mírová mise OSN uvedla do pohotovosti kvůli návštěvě 3000–4000 vojáků a využívá rovněž průzkumných bezpilotních strojů a balonů, které dokáží rychle lokalizovat problémová místa. Vláda země k ochraně papeže vyčlenila 500 policistů, pohotovost má rovněž 900 francouzských vojáků v zemi.