Amazon představil nový dron - zatím se neví, kdy s ním začne doručovat zboží

Internetový obchod Amazon v neděli ukázal novou podobu svého bezpilotního letounu, který chce využívat k dodávkám zboží zákazníkům. Stroj se podobá malému letadlu, dokáže se však - podobně jako vrtulník - pohybovat vodorovně i svisle, tvrdí ve firemním propagačním videu jeho průvodce, někdejší moderátor pořadu Top Gear Jeremy Clarkson.

Video Ekonomika ČT24
video

Amazon představil vlastní dron

Bezpilotní letadlo v klipu dokáže vystoupat do výšky kolem 120 metrů; pak změní směr a pohybuje se po vodorovné ose podobně jako letadlo. Zásilky prý může doručit do 30 minut. Je rovněž vybaveno technologií, která mu umožní vyhnout se překážkám.

Amazon představil první prototyp svého bezpilotního letounu před dvěma lety. V březnu získal od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) svolení k testování bezpilotních letounů. Není ale zatím známo, kdy by firma nový stroj mohla začít využívat k donáškám zboží.

Americké zákony v současnosti komerční provoz bezpilotních letadel nedovolují. FAA však kvůli rostoucímu zájmu ze strany firem i jednotlivců pracuje na nových pravidlech pro používání bezpilotních letounů pro komerční i rekreační účely. Bezpilotní letadla k doručování zboží vyvíjejí také společnosti Google a Wal-Mart.