Rusko si v Turecku převzalo tělo pilota ze sestřeleného suchoje

Ruští diplomaté převzali na turecké letecké základně tělo pilota, který v úterý zemřel po sestřelení letadla tureckou armádou. Pilot byl po katapultování ze zasaženého stroje zastřelen syrskými povstalci. Jeho navigátora zachránila ze syrského území speciální ruská jednotka.

Video Události
video

Události: Turecko předalo tělo pilota Rusku

„Pilot, který zahynul po narušení (tureckého) vzdušného prostoru, nám byl v sobotu předán na (syrské) hranici,“ oznámil turecký premiér Ahmet Davutoglu před odletem na bruselský summit EU-Turecko.

Tělu Olega Peškova se podle něj dostalo péče v souladu s ruskou pravoslavnou tradicí. V sobotu večer bylo převezeno na jihotureckou leteckou základnu Hatay v blízkosti syrských hranic, odkud bylo převezeno do Ankary. Zde si jej převzali ruský velvyslanec a vojenský atašé. V Rusku čeká Olega Peškova pohřeb s vojenskými poctami, prezident Vladimir Putin mu udělil titul Hrdina Ruska.

Turecká armáda sestřelila ruský bitevník Su-24 v úterý na hranici se Sýrií, neboť podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva však obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím.

Událost zmrazila vztahy obou zemí a Rusko kvůli ní v sobotu uvalilo na Turecko sankce, zahrnující mimo jiné omezení dovozu tureckého zboží či dopravního spojení mezi oběma zeměmi. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan krátce předtím prohlásil, že incidentu lituje, avšak požadované omluvy se Moskva nedočkala. Ankara zároveň doporučila Turkům necestovat do Ruska.

Turecký premiér varoval, že k incidentům podobným tomu úternímu může dojít kdykoli znovu, pokud Rusko nezačne sdílet informace a koordinovat své akce s Američany vedenou koalicí, k níž se připojilo i Turecko. Obě strany působí v syrském vzdušném prostoru od zářijového zahájení ruských akcí nezávisle na sobě a ačkoli již jejich zástupci jednali o vzájemné koordinaci, významnější výměna informací se neuskutečňuje.