V JAR vydražili Krejčířovy domy. Cena ani kupci nejsou známi

V Johannesburgu se vydražila luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného majetku Radovana Krejčíře, který je v zemi souzen za závažné zločiny. Podrobnosti aukce, včetně prodejních cen, jejich pořadatelé vzhledem k citlivosti věci nezveřejnili.

Krejčířova vila v Bedfordview byla vydražena
Zdroj: ČT24

Luxusní vilu získal jeden z přihlášených zájemců po akci trvající zhruba deset minut. Každý ze zájemců musel předem složit vratný registrační poplatek 100 000 randů (asi 177 tisíc korun).

Jeden z neúspěšných dražitelů Christiaan Gey van Pittius novinářům řekl, že se snahy o koupi domu vzdal ve chvíli, kdy nabídky překročily jeho finanční možnosti. Odmítl říci cenu či jméno kupce. „Je to krásný dům. Ani na to (že patřil Krejčířovi) nemyslíte, když jste uvnitř, snad jen to velmi zvláštní zabezpečení,“ řekl médiím s tím, že většina ložnic má pancéřové dveře s mnoha zámky.

Krejčířova vila v Bedfordview
Zdroj: ČT24

Z dražby se zaplatí Krejčířovy dluhy na daních

Obě nemovitosti zabavil jihoafrický finanční úřad. Výtěžek z dražby má pomoci uhradit Krejčířovy dlužné daně. Vedoucí dražby Alistair McDonald předem neuvedl, za kolik by se mohla vila vydražit. Před sedmi lety byla její hodnota stanovena na 13 milionů randů (asi 23 milionů korun).

Russell Berkman z realitní firmy Jawitz Properties odhadl, že díky unikátnímu designu a vyvýšené poloze by se vila mohla prodat za více než 24,5 milionu randů (43 milionů Kč). Tím by se stala nejdráže prodanou nemovitostí v této čtvrti.

  • Fotogalerie z vily na stránkách jihoafrických médií ZDE a ZDE.

Už koncem listopadu pustily úřady do Krejčířova domu novináře, kteří dostali hodinu na podrobnou prohlídku budovy stojící na útesu v luxusní čtvrti Johannesburgu a poskytuje úžasný výhled.

U příjezdové cesty do domu jsou tři garáže, které ještě před několika lety ukrývaly Krejčířovy luxusní čluny, auta a motorky.

Největší dojem na návštěvníky učinila prostorná koupelna, kde by bylo možné pořádat taneční večírky, ale v níž jsou jediná vana a toaleta umístěné tak, aby z nich byl dobrý výhled, který umožňuje prosklená stěna. Srdce domu je ve druhém patře, kde se nachází salon a bohatě vybavená kuchyně.

O domu ve čtvrti Bedfordview a o tom, jak se k němu Krejčíř rok po svém příjezdu do Jihoafrické republiky dostal, se v JAR často píše. Podle některých zpráv jej Čech získal v roce 2008 - vstoupil prý do něj s kufříkem napěchovaným penězi a prohlásil, že bude jeho.

Radovan Krejčíř
Zdroj: Reuters
Autor: Siphiwe Sibeko

Na výši trestu v JAR Krejčíř stále čeká

Krejčíř čelí v Jihoafrické republice několika procesům a v srpnu byl shledán vinným v jednom z nich. Vynesení rozsudku bylo několikrát odročeno a podle jihoafrických médií se Čech snaží z vězení uprchnout.

Do JAR přesídlil ze Seychel, kam utekl před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti ho v pátek poslal soud do vězení na 15 let za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny.