Uprchlickou vlnu brzdí zima, Rakousko hlásí nižší počty běženců

Poprvé od začátku listopadu přichází do Rakouska méně než tři tisíce utečenců denně. Počasí na takzvané balkánské trase se totiž zhoršuje. Vyprázdnění hraničních záchytných center úřady využívají k úklidu ve vytápěných stanech.

Ještě o minulém víkendu do Korutan ze Slovinska přicházelo kolem 3200 osob denně. Tuto středu to ale bylo jen 2200 uprchlíků, ve čtvrtek 1800 a v pátek zatím 900. Dalších 400 ještě místní úřady očekávají.

V sousedním Štýrsku podle agentury APA ve čtvrtek nebyli zaznamenáni vůbec žádní běženci. Také ve Slovinsku, v Chorvatsku a v Srbsku počty příchozích poklesly.

Vliv špatného počasí se ale zatím neprojevil v Německu. Agentura DPA ve čtvrtek napsala, že jenom ve středu Německo přijalo 7500 uprchlíků, z toho 6050 bylo zaregistrováno v Bavorsku. Tyto počty přitom byly v uplynulých třech týdnech přibližně stejné.

Uprchlická krize v číslech:

  • Podle zatím poslední statistiky Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) z 11. listopadu v letošním roce dorazilo do Evropy celkem 805 tisíc uprchlíků.
  • Nejvíce jich přišlo do Řecka (asi 660 tisíc) a do Itálie (142 tisíc).
  • Při pokusu dostat se do Evropy podle IOM zahynulo 3477 osob.

Běženci, kteří míří na starý kontinent z Blízkého východu, musí překonat moře mezi Tureckem a Řeckem. Jen v pátek se na této trase potopily dvě lodě plné migrantů, přičemž zemřelo nejméně šest dětí.

Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek varoval, že se Unie může zhroutit stejně jako kdysi Římská říše, pokud nedokáže ochránit své vnější hranice.

Balkánské země, včetně Makedonie a Chorvatska, už minulý týden zavedly nová opatření na hranicích a umožňují průchod pouze osobám prchajícím před válkou.

Očekává se dohoda EU-Turecko o řešení uprchlické krize

V neděli proběhne summit EU-Turecko, kde by mohla být schválena dohoda o řešení migrační krize. Turecko, v němž nyní žijí asi dva miliony utečenců, by se mohlo dočkat vízové liberalizace poté, co Ankara splní určité podmínky.