Odveta za krymský blackout: Rusko omezilo dodávky energetického uhlí na Ukrajinu

Rusko a povstalecké regiony v Donbasu omezily dodávku uhlí pro ukrajinské tepelné elektrárny odvetou za energetickou blokádu Krymu. Uhlí Ukrajině stačí na měsíc. Díky zásobám může ukrajinský energetický systém podle ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna stabilně fungovat až 50 dnů, v dlouhodobé perspektivě ale může vzniknout problém.

Elektrické vedení na Krymu
Zdroj: ČTK/TASS Autor: Stanislav Krasilnikov

Rusko už v úterý pohrozilo, že může dodávky energetického uhlí Ukrajině pozastavit odvetou za přerušení dodávky elektřiny na anektovaný Krym. Dodávka proudu na poloostrov, závislého z velké části na ukrajinské elektřině, se zastavila o víkendu. Protiruští aktivisté a krymští Tataři poškodili dva sloupy dálkového vedení a brání ukrajinským opravárenským četám, aby dodávku obnovily. Aktivisté požadují propuštění politických vězňů zadržovaných na okupovaném poloostrově a v Rusku. Dva miliony obyvatel Krymu jsou odkázány na dieselové generátory, které pokrýt poptávku zdaleka nestačí.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk se v pátek dožadoval konkrétního plánu, který by zajistil fungování energetického systému země i při nedostatku paliva. 

„Je jasně vidět, že dostatečné zásoby uhlí nemáme. Varoval jsem před tím už před třemi měsíci. Požaduji naléhavý plán opatření, abychom si mohli být jisti stabilním výkonem energetiky. Stát na to poskytl nezbytné zdroje, ale nestačí je utratit, musíme mít zásoby uhlí,“ řekl Jaceňuk.

Dodal, že už v létě byly patrné snahy Ruska připravit Ukrajinu o dodávky uhlí, protože „ruským cílem je úplná destabilizace Ukrajiny“.

Ukrajina už delší dobu ve snaze snížit závislost na Donbasu a na Rusku dováží uhlí z Jihoafrické republiky, které je ale i kvůli dopravě po moři podstatně dražší. Ministr Demčyšyn řekl, že Kyjev s JAR o rozšíření dodávky jedná. V prosinci by měli Ukrajinci z JAR dostat 250 tisíc tun uhlí.

Video Studio ČT24
video

Rusko začalo omezovat dodávky uhlí na Ukrajinu

Krym ohlásil první dodávky proudu z Ruska, zprávu ale pak sám dementoval

Za „přání vydávané za skutečnost“ označil krymský vicepremiér Michail Šeremet své páteční prohlášení o tom, že z ruské pevniny už proudí na Krym první megawatty ruského proudu. Šeremet totiž v Simferopolu nejdříve oznámil, že z ruského Krasnodarského kraje dostal krymský přístav Kerč v rámci prvního testu 22 megawattů proudu. Ukázalo se ale, že kerčský přístav sice proud dostal, ale z energobloku tepelné elektrárny v Simferopolu, který byl až do pátku odstaven kvůli opravě. Šeremet tak zprávu později sám dementoval.

Fronty u čerpacích stanic na Krymu
Zdroj: rusko, krym, energetika, benzin
Autor: Pavel Rebrov

První větev ruského „energetického mostu“ z Ruska má být dokončena v polovině prosince, další pak v polovině příštího roku. Elektrická energie bude na Krym proudit podmořským kabelem, celý projekt podle ruských médií přijde ruskou státní pokladnu na téměř pět miliard rublů (dvě miliardy korun).

Zprávy z Krymu hovoří o tom, že region s „blackoutem“ stále těžce zápasí. Školy jsou zavřené, veřejná doprava z větší části nefunguje. U čerpacích stanic se tvoří dlouhé fronty, protože lidé si vytvářejí zásoby pro dieselové generátory. Na problémech se přiživují spekulanti, bují černý trh.