Pro zničení teroristů uděláme všechno, slíbil Hollande na tryzně za oběti

Francie udělá vše pro zničení armády fanatiků, kteří mají na svědomí pařížské atentáty ze 13. listopadu. Země se ale kvůli ohrožení terorismem nebude měnit a zůstane taková, jakou ji milovali ti, kdo při atentátech zahynuli. Na pietním aktu k uctění 130 obětí teroristických útoků to uvedl prezident Francois Hollande.

Kromě prezidenta se tryzny v pařížské Invalidovně zúčastnilo na 2600 smutečních hostů, včetně přeživších a pozůstalých obětí. Někteří pozůstalí ale účast odmítli s tím, že vláda nepřijala po lednových teroristických útocích na redakci Charlie Hebdo dostatečná opatření, aby dalším atentátům zabránila.

Kromě Hollanda, členů vlády a parlamentu se tryzny účastnili také bývalý prezident Nicolas Sarkozy, pařížská starostka Anne Hidalgová, ale i předsedkyně krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová.

Video Projev Francoise Hollanda na tryzně za oběti atentátů
video

Projev Francoise Hollanda na tryzně za oběti atentátů

Na počátku pietního shromáždění před proslovem hlavy státu zazněla státní hymna i šanson belgického zpěváka Jacquesa Brela. Následně byla přečtena jména a věk všech 130 obětí. „Slibuji, že Francie udělá vše pro to, aby zničila armádu fanatiků, která je zodpovědná za tyto zločiny,“ uvedl v projevu Hollande na adresu radikálů z organizace Islámský stát, která se k atentátům z 13. listopadu přihlásila. Zopakoval také, že útoky v Paříži považuje za vyhlášení války. Francie se ale kvůli ohrožení terorismem nebude měnit a zůstane taková, jakou ji milovali ti, kteří při atentátech zahynuli, dodal prezident. Francouzi podle něj nepodlehnou „ani strachu, ani nenávisti“.

Prezident v projevu hovořil především o 130 obětech a připomněl, že většině z nich nebylo ani 35 let. Podotkl, že teroristé uctívají kult smrti a nenávisti a vadí jim hudba, a jako odpověď přislíbil víc písní a víc koncertů.

Video Studio ČT24
video

Pieta za oběti terorismu: Paříž v barvách trikolory

Pieta za oběti terorismu: Paříž v barvách trikolory

Události: Pieta za oběti pařížských útoků

Paříž uctila památku 130 obětí atentátů

Studio ČT24: Zahájení piety v Invalidovně

Zpravodaj ČT k pietnímu shromáždění v Paříži

Události, komentáře: Paříž po útocích zintenzivnila boj proti teroristům

Skutečnost, že se tryzna konala v Invalidovně, znamená jasný odkaz na vojenskou minulost Francie, poznamenal zpravodaj ČT Pavel Zavadil. Obřadem udělal Hollande ze 130 mrtvých válečné oběti.

Elysejský palác čekal s uspořádáním obřadu dva týdny především proto, aby dal pozůstalým čas na uspořádání pohřbů a vyrovnání se s prvním velkým šokem. „Bylo také třeba umožnit zraněným, aby se mohli zúčastnit této státní pocty, pokud budou chtít,“ uvedli organizátoři.

Paříž v barvách trikolory
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Geyres Christophe

Hollande už dříve Francouze vyzval, aby u příležitosti pátečního pietního aktu vyzdobili svá obydlí státními vlajkami, což také učinili. Zájem o trikolóry byl tak velký, že ho výrobci a prodejci nebyli schopni uspokojit. Mnoho lidí si tak francouzské vlajky tiskli alespoň na papír. Na sociální síti Twitter se pod hashtagy #FiersdelaFrance či #hommagenational objevily i nápaditější způsoby, jak se vyrovnat s nedostatkem trikolór, například pomocí modré, bílé a červené košile.

/*json*/{"map":{"lat":48.85656430569865,"lng":2.3127491335601436,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Teroristické útoky z 13. listopadu si vyžádaly kromě 130 obětí na životech také více než 350 zraněných. Teroristé zaútočili v okolí stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis, kde přátelské fotbalové utkání s Německem sledoval také Hollande, na restaurace, kavárny a na koncertní síň Bataclan, v níž zahynulo 89 lidí.