Ruské nálety v Sýrii prý nahnaly mladé Dagestánce do náruče IS

Z Ruska odcházejí bojovat na straně Islámského státu (IS) stovky radikálů. Začátek ruských náletů v Sýrii jejich proud údajně ještě zesílil. Mnozí z nich pocházejí ze severního Kavkazu, který se s islamistickým terorismem potýká od rozpadu Sovětského svazu.

Náboženským fanatismem se už nechaly zlákat stovky mladých lidí ze Severního Kavkazu. Rašíd Magomedov rodině tvrdil, že chce studovat v Egyptě. „Říkal jsem mu: Kam jedeš, Rašíde? Proč to děláš? Postav dům, pracuj, dám ti práci. Ale on mi odpověděl: Odcházím, protože mě tu nenechají žít v klidu,“ vzpomíná Rašídův bratr Abduláh Magomedov.

Rašíd nakonec zemřel v Sýrii, kde se zřejmě přidal k IS. Z radikalismu ho vinily i ruské úřady, které ho poslaly do vězení, protože u něj policisté našli zbraně. Podle Rašídova otce je tam ale podstrčili sami policisté. „Kdybych měl doma zbraně, granáty, náboje ..., kde bych je schovával? Pod postelí? To oni je tady nastražili a pak řekli: Našli jsme munici a granáty,“ konstatoval Rašídův otec.

Ze tří tisíc Rusů, kteří odešli bojovat na stranu islamistů v Iráku a Sýrii, jich je celá třetina právě z Dagestánu. Bezpečnostní síly sledují mešity, které podezřívají z toho, že jsou semeništěm džihádistů. „Říkají, že ti, kteří sem chodí, jsou wahhábisté a extremisté, ale ve skutečnosti tady nikdo nevolá po násilí a extremismu,“ tvrdí jeden z místních obyvatel Makhmud Kurbanov.

Video Horizont ČT24
video

Islámský stát láká do svých řad mladé lidi ze Severního Kavkazu

Podle místních radikalizace bují i kvůli represím

Mešitu v dagestánské metropoli Machačkale policie prohledávala několikrát. Většinu zadržených ale pak propustila.

Řada místních tvrdí, že právě represe radikalizaci přiživují a mladé ženou do řad islamistů. „Osobně se mě to dotýká, jako člověka zodpovědného za vzdělávání mladých lidí a společnosti. Pro muslima ale tlak úřadů neslouží jako ospravedlnění, neospravedlňuje ho, aby se radikalizoval,“ podotkl imám Magomed Rasul Sadullayev.

Poté, co začaly ruské letouny útočit na syrské cíle, začalo ze Severního Kavkazu odcházet ještě víc mladých. Moskvu místní často vnímají jako nepřítele – kvůli dlouhé válce, během níž tu zakořenil terorismus.