Papež poprvé v Africe, bezpečnostní riziko je tentokrát velké

Návštěvu tří afrických zemí zahájil odpoledne v Keni papež František. Jak řekl na palubě letadla, chce Africe poskytnout duchovní i materiální podporu. Jedenáctou zahraniční cestou završí putování po všech pěti kontinentech.

Papež František po přistání v Keni
Zdroj: Reuters Autor: Goran Tomaševič

„Mířím do Keni, Ugandy a za bratry ve Středoafrické republice s radostí. Doufejme, že tato cesta poskytne přínos jak duchovní, tak materiální,“ řekl ke své šestidenní cestě František. Za nejproblematičtější se považuje závěr jeho cesty, kdy se počítá s návštěvou Středoafrické republiky, zmítané konfliktem mezi tamními křesťany a muslimy. K dotazu novinářů, zda nemá z této fáze cesty obavy, odpověděl papež s humorem. „Abych řekl pravdu, jediné, z čeho mám strach, jsou komáři. Vezete si s sebou sprej?“ zeptal se novinářů, kteří jej na cestě doprovázejí.

Nejvyššího představitele katolické církve přivítal na letišti v Nairobi keňský prezident Uhuru Kenyatta s dalšími vysokými představiteli země. Na Františka čekal jásající dav a tradiční tanečníci.

V Africe v současnosti žije zhruba 180 milionů katolíků a jejich počet na rozdíl od jiných částí světa neustále roste. Očekává se, že do roku 2050 jich tam bude žít půl miliardy. Podle údajů z Keni je pokřtěno 30 procent z tamních 45 milionů občanů.

Papež František na palubě letadla na cestě do Nairobi
Zdroj: Reuters
Autor: Giuseppe Cacace
K zajištění bezpečnosti v keňské metropoli bylo povoláno 10 tisíc policistů. Ve čtvrtek, který byl v zemi vyhlášen svátečním dnem „rozjímání a reflexe“, bude papež předsedat ekumenickému a mezináboženskému setkání a odslouží mši na univerzitě v Nairobi. Pak zavítá do sídla Programu OSN pro životní prostředí, kde se vysloví ke konferenci o klimatu (COP21), která začne v pondělí v Paříži.

Papež se v Africe setká i s těmi nejchudšími 

František se na své první cestě do Afriky nesetká jen s hlavami států a vlád, ale - zcela v duchu své dosavadní politiky - i s těmi nejchudšími: v Keni navštíví slum v nairobské části Kangemi, v Ugandě si vyslechne příběh dětského vojáka a v násilím zmítané Středoafrické republice se setká s lidmi v uprchlickém táboře a navštíví mešitu v jedné z nejnebezpečnějších čtvrtí hlavního města Bangui.

Papež chce podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho na „kontinent postižený problémy, konflikty, nenávistí a násilím“ přivézt „milosrdenství a boží lásku“.

Video Studio ČT24
video

Miloslav Fiala k papežově návštěvě v Africe

Ve slumu v Kangemi žije v nuzných podmínkách asi 100 000 lidí. Podle řady místních bude papežova návštěva slumu určitým signálem vyslaným africkým vůdcům, kteří podle nich ignorují nejchudší obyvatele svých zemí.

V Ugandě se v sobotu papež vydá po stopách svých předchůdců Pavla VI. a Jan Pavla II. a navštíví poutní místo v Namugongu nedaleko metropole Kampaly, kde nechal na konci 19. století král Mwanga II. upálit 32 katolíků a anglikánů odmítajících vzdát se křesťanství. Papež Pavel VI. ugandské mučedníky svatořečil v roce 1964. Mše by se na tomto místě mělo zúčastnit až 100 000 věřících. Následně si papež vyslechne vyprávění bývalého dětského vojáka a katolíka nakaženého virem HIV.

Poslední zastávkou na papežově africké cestě bude občanskou válkou zmítaná Středoafrická republika. V březnu 2013 v této převážně křesťanské zemi provedlo převrat muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou, který se následně stal prvním muslimským prezidentem této země. V polovině loňského ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou reprezentovanou milicemi anti-balaka. Tyto násilnosti trvají dodnes.

Keňa se připravuje na návštěvu papeže Františka
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ben Curtis

Papežova návštěva ve válkou sužované zemi v srdci Afriky mnohé překvapila. Podle Lombardiho ale František na svém rozhodnutí zastavit se i ve třetí nejchudší zemi světa trval. Vyzvat tam prý chce především k ukončení „spirály násilí“. Mnozí odborníci ale varují, že by návštěva hlavy katolické církve mohla napětí ve Středoafrické republice naopak zvýšit. 

Teolog Miloslav Fiala v rozhovoru pro ČT poznamenal, že cesta je poměrně riskantní, protože všechny tři země, které papež navštíví, mají kmenové zřízení a podléhají okolním vlivům. Problémem se ve Středoafrické republice může podle bezpečnostních expertů stát i papežova nechuť dodržovat přísná bezpečnostní opatření a jeho obliba spontánních setkání s prostými lidmi. Lombardi už řekl, že papež obavy nemá a i po středoafrické metropoli Bangui bude jezdit ve svém otevřeném papamobilu.

Nebezpečí by mohla pro papeže představovat mimo jiné plánovaná návštěva mešity v jedné z nejnebezpečnějších čtvrtí Bangui, kde chce papež údajně odsoudit páchání násilí ve jménu Boha. Program návštěvy Středoafrické republiky by se ale mohl podle Vatikánu ještě změnit, a to v případě, že by se objevila konkrétní hrozba. Šéf vatikánské ochranky připustil, že by nakonec mohlo jít pouze o krátké zastavení.

Papež František zahájil návštěvu Keni
Zdroj: Reuters
Autor: Goran Tomaševič