Obětí úterního atentátu v Tunisu už je 13, přihlásil se k němu Islámský stát

Počet obětí úterního atentátu na autobus v Tunisu vzrostl na 13. Ve středu ráno vyšetřovatelé objevili dalšího mrtvého – prozatím neidentifikovaného. Dvanáct obětí, které byly nalezeny v úterý, jsou členové prezidentské gardy. Útok, k němuž se ve středu přihlásil Islámský stát, byl dílem sebevražedného atentátníka. Zraněno při něm bylo 20 lidí, z nichž čtyři jsou civilisté.

Atentátník se podle informací tuniských úřadů odpálil, když nastupoval do autobusu s gardisty v uličce těsně u jedné z hlavních tepen tuniské metropole, třídy Muhammada V. Měl na sobě kabát, na uších sluchátka a na zádech batoh. U vchodu do autobusu prý odpálil výbušniny, jaké používá armáda.

K útoku se přihlásil Islámský stát v prohlášení, které zveřejnil na serverech džihádistů. Mimo jiné v něm tvrdí, že atentátníkem byl Tunisan Abú Abdalláh Tunísí.

Prezident Kaíd Sibsí vyhlásil na měsíc výjimečný stav a noční zákaz vycházení v Tunisu a na dnešek svolal bezpečnostní radu státu. V ulicích bylo vidět vyzbrojené policisty a hlídky kontrolující motoristy i chodce. Na letiště v Tunisu jsou vpouštěni výhradně cestující.

Úterní atentát je třetí velká teroristická akce spáchaná letos v Tunisku. V březnu napadli atentátníci turisty v muzeu Bárdá v hlavním městě, v červnu pak střelec zabíjel na pláži z Súse. O život přišlo při všech třech akcích přes 70 osob. Atentát na vojenský autobus je ale prvním sebevražedným útokem v tuniské metropoli.

Hišám Gharbí z prezidentské bezpečnostní služby úterní akci označil za „nový typ útoku, protože tentokrát byl cílem významný státní útvar, jakým prezidentská garda je“. „Útok v centru města je pro nás opravdu výzva,“ řekl Gharbí.

Tunisko se stává terčem militantních islamistů stále častěji, protože je chváleno jako „maják“ demokratických změn v arabském světě od povstání z roku 2011, které smetlo autokratického prezidenta Zína Abidína bin Alího.