Boj proti nenávisti na sítích: Facebook bude v Německu příspěvky více kontrolovat

Společnost Facebook bude v Německu důsledněji mazat nenávistné a xenofobní příspěvky. Rozhodla se k tomu mimo jiné poté, co ji mnozí kritizovali za nečinnost i v případech, kdy přijde upozornění. „Je dobře, že Facebook konečně podlehl tlaku a začne se hlásit ke své zodpovědnosti,“ uvedl v reakci na prohlášení společnosti německý ministr spravedlnosti Heiko Maas.

Facebook
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Jens Büttner

Napříště budou výhrůžky fyzickým násilím uveřejněné na sociální síti v Německu „považovány za věrohodné hrozby a budou odstraňovány“. Dosud Facebook při úvaze, zda nenávistný příspěvek smazat, či ne, posuzoval také míru reálnosti toho, že nakonec dojde k uskutečnění hrozby.

Nová politika bude mít podle mluvčí Facebooku Tiny Kulowové za následek, že „budeme v Německu blokovat mnohem více kontroverzních obsahů“. Tolerance k lehkovážným komentářům s xenofobním podtextem se podle ní výrazně sníží. Podle mluvčí se nezmění nic na dosavadních zásadách komunity, tedy jakýchsi pravidlech pro používání sociální sítě, „zlepšíme ale způsob jejich vymáhání“.

Lidé v Německu sociální síti Facebook v posledních měsících stále hlasitěji vyčítali, že nemaže dostatečně důsledně xenofobní komentáře, a to ani poté, co na ně někteří uživatelé přímo upozorní. Jeden právník z bavorského Würzburgu podal kvůli tomu dokonce na manažery společnosti trestní oznámení. Kancléřka Angela Merkelová pak o problému v září mluvila přímo se zakladatelem sociální sítě Markem Zuckerbergem.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Kde končí svoboda na internetu?

S představiteli Facebooku, ale i dalších IT společností jednala nedávno právě kvůli on-line projevům nenávisti česká eurokomisařka Věra Jourová. Podle ní by se měly podobné příspěvky vyhledávat mnohem rychleji, prosazuje také jejich efektivnější odstranění a lepší mechanismus ochrany obětí.

„Existuje stále více důkazů, že podněcování k nenávisti na internetu vede k násilí i mimo síť. Anonymita je na internetu některými naneštěstí zneužívána prostřednictvím velmi násilných výrazů a poselství. Mohou se zdát neškodné, ale posilují výraznější diskriminační reakce. Proto musíme urychlit práci vedoucí k omezení a vymýcení tohoto internetového fenoménu,“ prohlásila Jourová po schůzce na začátku října.