Začal soud kolem Vatileaks - zveřejnění údajných zpronevěr ve Vatikánu

Před soudem začal proces s pěti osobami kvůli úniku informací o údajném zneužívání financí ve Vatikánu. Rozhořčení ochránců lidských práv, novinářských organizací i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyvolala skutečnost, že mezi souzenými jsou také dva italští novináři, kteří případy zpronevěry zveřejnili. Hrozí jim až osm let vězení.

Začíná ostře sledovaný proces ve Vatikánu
Zdroj: ČTK/AP

Tříčlenná soudní porota při úvodním slyšení odmítla návrh jednoho z novinářů, Emiliana Fittipaldiho, aby bylo jeho stíhání zastaveno. Poukázal na to, že soud nespecifikoval, z čeho přesně je obžalován, a tudíž obhajoba nemá z čeho vycházet. Upozornil rovněž soud, že zveřejňování zpráv je chráněno italskou ústavou, stejně jako evropskými konvencemi a univerzálními deklaracemi o lidských právech.

Aféra propukla kvůli knihám Gianluigiho Nuzziho a Fittipaldiho, kteří napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Informace čerpali z dokumentů získaných z počítače hlavního auditora, který měl dohlížet na transparentnost hospodaření Vatikánu. Svatý stolec ale upozornil, že jde o tajné dokumenty, které se neměly na veřejnost dostat.

Nuzzi i Fittipaldi podle agentury AP do Vatikánu přijeli, aby se zahájení soudu zúčastnili. V rozhovorech, které poskytli sdělovacím prostředkům v pondělí, ale proces označili za „kafkárnu“, tedy za něco naprosto absurdního. Poukázali mimo jiné na to, že ani oni, ani jejich soudem určení obhájci neviděli soudní spis s podrobnostmi obžaloby, která je proti nim vznesena.

Gianluigi Nuzzi (vlevo) a Emiliano Fittipaldi
Zdroj: ČTK/AP

Jak uvedli, k soudu se vydali, přestože jim hrozí uvěznění. Chtějí prý pochopit, z čeho jsou obviněni, a informovat svět o tom, co se děje. „Jsme klidní,“ řekl Nuzzi a dodal, že se s Fittipaldim od své práce nenechají zastrašováním odradit. „Jde o zjevný zájem odvrátit pozornost od nepříjemných odhalení,“ poznamenal.

Kromě Nuzziho a Fittipaldiho jsou mezi obžalovanými dva členové zvláštní papežské reformní komise. Jde o španělského duchovního Lucia Ángela Valleja Balda a laickou členku komise Francescu Chaouquiovou, kteří se údajně dostali do počítače auditora a dokumenty předali novinářům. Pátým souzeným je Baldův tajemník Nicola Maio.