Hledaný terorista prý chystá útok v Bruselu, USA varují před cestami do zahraničí

Francie a Belgie dál pátrají po pachatelích pařížských atentátů. Obě země mají v hledáčku zejména hlavního podezřelého – Salaha Abdeslama. Belgický veřejnoprávní rozhlas informoval, že chce nejspíš v Bruselu znovu zaútočit. Americká diplomacie mezitím varuje občany před cestami do zahraničí kvůli zvýšené teroristické hrozbě. Varování platí až do 24. února příštího roku.

Video Studio 6
video

Belgie se obává nových útoků

Podle belgického premiéra Charlese Michela dál bezprostředně hrozí, že v samotném srdci Evropské unie dojde ke koordinovanému útoku. „Stále čelíme stejnému typu hrozby. Potenciální cíle jsou také stejné. Jedná se o vysoce frekventovaná místa, jako jsou nákupní zóny a centra, ulice a veřejná doprava,“ konstatoval Michel.

Bruselská policie zadržela při raziích 21 osob, z nichž čtyři byly obviněny, ostatní už jsou na svobodě. Stále ale uniká nejhledanější muž Evropy jeden z údajných pařížských útočníků Salah Abdeslam.

Centrum Bruselu v ranní špičce
Zdroj: ČTK/AP

Francouzská policie si myslí, že má další důkaz o jeho spojení s atentáty – v popelnici na jižním předměstí Paříže Montrouge byl totiž nalezen pás s výbušninami podobný těm, které použili atentátníci v Paříži. Podle AFP u pásu není rozbuška.

Salahův bratr Ibrahim se během útoků vyhodil do vzduchu. Je možné, že Salah měl stejné plány, nakonec si to ale rozmyslel. Už dříve byl ve stejné oblasti nalezen Salahem vypůjčený automobil s mobilním telefonem, připomíná BBC.

Ve Francii bude mezitím platit ještě tři měsíce výjimečný stav. Paříž také pokračuje v intenzivních útocích na Islámský stát, který se k pařížským útokům přihlásil. V pondělí se poprvé do bojů zapojila letadlová loď Charles de Gaulle. Podle oficiálních informací stíhačky zasáhly dva neupřesněné cíle islamistů v Iráku.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím varovalo své občany před cestami do zahraničí. Cestování je podle prohlášení nyní rizikové kvůli zvýšené hrozbě teroristických útoků.

„Aktuální informace naznačují, že Islámský stát, Al-Káida, Boko Haram a další teroristické skupiny pokračují v plánování teroristických útoků v různých regionech,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách ministerstva. Varování platí až do 24. února 2016.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT: Brusel se pomalu učí se stálou hrozbou žít

Zpravodaj ČT: Brusel se pomalu učí se stálou hrozbou žít

Francie podnikla po atentátech 1233 zátahů a zadržela 165 lidí

Francouzská policie podnikla od pařížských teroristických útoků z 13. listopadu 1233 zátahů, při nichž zadržela 165 lidí a zabavila 230 zbraní. Téměř polovinu z nich tvoří „dlouhé střelné zbraně a vojenské zbraně“. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve podotkl, že dosavadní výsledky činnosti francouzských bezpečnostních složek podávají důkaz o efektivnosti prováděných operací.