Čtyři mrtví po výbuchu náloží u sinajského hotelu

Dvě bomby explodovaly před hotelem v egyptském městě Ariš na severu Sinajského poloostrova. Podle místní televize nejméně čtyři lidé zemřeli.  K atentátu se přihlásila egyptská pobočka teroristické skupiny Islámský stát (IS). Mezi mrtvými je i jeden ze soudců, kteří bydlí v hotelu a účastní se sčítání hlasů po druhé etapě parlamentních voleb.

Armáda uvedla, že do hotelu vjel sebevražedný atentátník autem s výbušinami. Když na něj začala ostraha střílet, auto explodovalo a útočník zahynul. Další útočník se dostal do hotelové kuchyně a tam odpálil nálože, které měl připevněné na těle. Další člen útočného komanda pak vnikl do jednoho z pokojů, kde zastřelil soudce.

Armádní mluvčí hovořil o zoufalém činu namířenému proti státu. „Ujišťujeme, že to jen posílí naši vytrvalost a odhodlání policie i armády vykořenit terorismus ze severu Sinajského poloostrova,“ řekl. Podle egyptské televize jsou všichni zranění civilisté. Policie kvůli incidentu uzavřela hlavní pobřežní silnici u Aríše.

Na Sinaji se koncem října zřítil ruský letoun, který dopravoval turisty z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu a ve kterém explodovala trhavina. Při útoku, k němuž se přihlásil Islámský stát, zahynulo všech 224 lidí na palubě letadla.

Exploze hlášena také v centru Atén. Stojí za ní zřejmě partyzánská hnutí

Také před kanceláří řeckého podnikatelského svazu v centru Atén vybuchla bomba. Exploze rozbila okna – nikoho však podle agentury Reuters nezabila. Policie se domnívá, že za úterním útokem stojí domácí partyzánské skupiny. Je to první podobný útok od ledna, kdy se k moci dostal levicový premiér Alexis Tsipras.

Útoky na banky, politiky, novináře a podnikatele nejsou v Řecku nic neobvyklého. Země má dlouhou historii politického násilí a utápí se v nejhorší hospodářské krizi za několik desetiletí.

Zařízení bylo vybavené časovačem a umístěné v batohu blízko vchodu do kanceláří svazu podnikatelů. Bomba vybuchla zhruba ve 3:30 místního času (2:30 SEČ). Anonym volal novinám zhruba 30 minut před výbuchem, řekl policejní úředník agentuře Reuters.

Vyšetřování výbuchu v centru Atén
Zdroj: ČTK/AP

Podle svědků bylo na ulici v jedné z nejrušnějších částí centra Atén, která se nachází nedaleko parlamentu, vidět sklo z rozbitých oken. Policie uzavřela dva bloky kolem budovy a oblast zkoumali pyrotechnici.

Útoky provizorními bombami a žhářství se v Řecku množí od roku 2010, kdy země začala zavádět první neoblíbená úsporná opatření, jako zvyšování daní a snižování mezd a penzí, výměnou za pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Letos v červenci se Atény dohodly s věřiteli na dalších úsporách v rámci třetího záchranného balíku.