Sokol dokáže Američany oslovit i po 150 letech

Americký Sokol oslavil v Chicagu 150 let své zaoceánské existence. Do města se sjely skupiny ze všech koutů USA. Spolek, který sdružuje krajany, je nadále živý a hlásí se k němu i děti - nejen potomci Čechoslováků. Zaoceánský Sokol je přitom jen o tři roky mladší než ten český. V současnosti se k němu v Americe aktivně hlásí zhruba čtyři a půl tisíc lidí, z toho celá čtvrtina v Chicagu a jeho okolí.

„Svoboda, demokracie a statečnost, kterou museli naši předkové mít, aby vybojovali možnost našeho národního uvědomění – to je něco, co je tady velmi silné,“ prohlásila ministryně školství Kateřina Valachová, která se slavnostního galavečera zúčastnila. „Tím, že odešli ze své domoviny, si odnesli s sebou i sokolské myšlenky a tady je udržují, což je neuvěřitelná věc,“ dodává starostka České obce sokolské a Světového svazu sokolstva Hana Moučková.

Dějiny Čechů a Slováků v Americe jsou vlastně dějinami Sokola. Krajany drží pohromadě zhruba tři desítky místních organizací. Pochvalně o Sokolu a jeho hodnotách mluvil i prezident John F. Kennedy. Z nostalgie se tu přitom dnes nežije - mnohé z dětí chodících do Sokola totiž nechovají k Česku žádný vztah.

Sokol přirozeně v Americe nemůže konkurovat masovým sportům, ale i po 150 letech stále dokáže lidi oslovit. „Tyrše a Fügnera musím nějak mít v krvi, nejsem si jistá jak. Ten každodenní pocit být sokolem, vyrůstat jako sokol a být toho součástí na celém světě, vztahy které si vytvoříte… Prochází vám to celým tělem,“ říká prezidentka Amerického Sokola Jean Hruby.

Video Události
video

Události: Americkému Sokolu je 150 let

Události: Americkému Sokolu je 150 let

Události: Nová sokolovna v texaském Westu

Nová sokolovna ve Westu

Důkaz, že sokolská tradice je ve Spojených státech stále živá, lze nalézt i v texaském městě West. Před dvěma a půl lety zde došlo k výbuchu továrny na hnojiva, který připravil o život 15 lidí. Exploze srovnala se zemí 150 domů, včetně sokolovny. Nyní byla slavnostně otevřena nová. Finančně se na ní podílela i česká vláda.

„West v Texasu a česká komunita odpověděly na výzvy, kterým čelily, s důstojností, elegancí a úspěchem,“ uvedl texaský guvernér Greg Abbott. „600 tisíc až milion Texasanů má český původ. Texas představuje velmi důležitou hospodářskou a kulturní bránu mezi našimi dvěma skvělými národy,“ vysvětlil honorární konzul ČR v Texasu Brian Vanicek.