Netanjahu slíbil stovky nových bytů v židovských osadách

Přes 450 nových bytů vyroste v židovských osadách na okupovaných územích ve východním Jeruzalémě. Rozhodl o tom izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Projekt schválila izraelská vláda již v roce 2012, později ho ale zmrazila, protože se chtěla vyhnout vyhrocení vztahů s Washingtonem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Dan Balilty

Celkem 436 bytových jednotek by mělo vzniknout v osadě Ramat Šlomo. Zbylých osmnáct má stát v jeruzalémské čtvrti Ramot.

Netanjahu zneužívá útoky v Paříži, upozorňuje jeden z izraelský zákonodárců

Izraelský poslanec Omer Bar-Lev rozhodnutí o výstavbě označil za cynický a vykořisťovatelský pokus, jak se vyhnout mezinárodní kritice vzhledem k tomu, že celý svět nyní řeší teroristické útoky v Paříži.

„Netanjahu používá jako vždy cynismus... Proč pokračovat s plánem na výstavbu v Ramat Šlomo? Protože světoví lídři jsou nyní příliš zaneprázdnění kvůli vražedným útokům ve Francii, takže tomu nebudou věnovat pozornost a tento krok neodsoudí,“ citoval poslance izraelský list The Jerusalem Post.

Izrael porušuje mezinárodní právo, kritizují rozhodnutí Palestinci

Plán ihned kritizovali i Palestinci. Jak uvedli, výstavba osad je „jasným porušením mezinárodního práva“ s cílem zabránit vytvoření palestinského státu.

Výstavbu nových osad v minulosti kritizovaly Spojené státy i země Evropské unie. Východní Jeruzalém obývají hlavně Arabové, Palestinci počítají s touto částí města jako s metropolí svého budoucího státu.

Izrael tuto část Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západní části a celé město pak v rozporu s mezinárodním právem označil za svou nedělitelnou metropoli.

Na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě žije asi půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců.