Emoce v kosovském parlamentu: Opozice opět použila slzný plyn

Kosovští opoziční poslanci dopoledne přerušili zasedání parlamentu slzným plynem a pepřovým sprejem. Opět se tak pokusili přimět vládu, aby odvolala nedávné dohody se Srbskem a Černou Horou. Na policisty před soudní budovou pak členové opozice a její přívrženci zaútočili kameny, zápalnými láhvemi a růžovou barvou. Informovala o tom agentura AP.

Zakladatel a bývalý šéf nacionalistického hnutí Sebeurčení Albin Kurti v budově parlamentu použil pepřový sprej proti ministrům a donutil poslance k evakuaci hlavního zasedacího sálu. V chodbě pak někdo zaútočil slzným plynem.

Vláda odsouhlasila návrh rozpočtu – opozice nesměla dovnitř

Zákonodárci vládní koalice později uspořádali zasedání v jiném sále budovy. Opoziční poslanci nebyli dovnitř vpuštěni a bez jejich přítomnosti byl schválen rozpočet na rok 2016 poměrem 79 ku 1 hlasu, napsala agentura AP.

Opozice protestuje proti dohodě, díky níž mají oblasti, kde žije většina Srbů, získat větší pravomoci, a proti dohodě o vymezení hranic s Černou Horou. Opoziční strany jsou odhodlány blokovat práci parlamentu, který by měl dohody potvrdit, a pokračovat v protestech tak dlouho, dokud jejich požadavek nebude splněn.

„Tato zasedání jsou nezákonná a takováto rozhodnutí nemohou být považovaná za legitimní,“ prohlásil Visar Ymeri ze strany Sebeurčení. Vláda se snaží „zřídit v naší zemi srbskou republiku a dát Černé Hoře 8000 hektarů naší půdy“, postěžoval si.

Kosovo s 1,8 milionu obyvatel je bývalou jihosrbskou provincií, která v únoru 2008 vyhlásila jednostranně nezávislost na Bělehradu, což Srbsko neuznalo. Vyhlášení nezávislosti předcházela v letech 1998 a 1999 krvavá válka. Nezávislost Kosova uznává necelá stovka členských zemí OSN, včetně České republiky.