Obama: Mezi uprchlické téma a terorismus nesmíme začít dávat rovnítko

Po útocích v Paříži státy nesmí začít směšovat migrační problematiku s terorismem, prohlásil americký prezident Barack Obama. Před hrozbami spojenými s uprchlickou vlnou varoval slovenský premiér Robert Fico i jeho maďarský protějšek Viktor Orbán. Podle něj je právo na sebeobranu Evropanů nadřazeno všem ostatním. Varoval také před rozšířením terorismu po celé Evropě, pokud dojde na přerozdělení běženců.

„Je prokázáno, že teroristé záměrně a organizovaně využili masové migrace, aby se vmísili do davu lidí, kteří opouštějí domovy při hledání lepšího života,“ prohlásil Orbán. „Neříkáme, že každý migrant je terorista, ale nikdo neví, kolik teroristů s imigranty přišlo, kolik jich přichází každý den,“ dodal.

Šéf maďarské vlády znovu obhajoval stavbu plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem. „Právo na sebeobranu je silnější než všechna ostatní (práva). Silnější než jakákoli ideologie nebo ekonomický argument,“ konstatoval Orbán.

Orbán: Dokud budu dýchat, migranty zpět nevezmeme

Vedoucí politici EU v září schválili povinné kvóty pro rozdělení 120 tisíc migrantů mezi členské státy do roku 2017. Proti kvótám se postavilo několik zemí, mezi nimi i Česko, Slovensko a Maďarsko. „Dokud bude tato vláda dýchat, nebude žádných kvót a nevezmeme zpět žádné migranty,“ řekl v pondělí Orbán.

Viktor Orbán
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ronald Zak

Na rizika spojená s migrací upozornil několikrát i Fico. „Minimálně ve dvou případech z osmi atentátníků jde o migranty. Naplňuje se nejhorší scénář, a to je scénář obrovských bezpečnostních rizik, která jsou spojena s migrační vlnou,“ prohlásil v neděli Fico.

Slovensko nyní zvažuje schválení nových zákonů pro boj s terorismem. „To, co se stalo ve Francii, je náznakem něčeho, čemu Evropa může čelit v následujících měsících a letech,“ poznamenal slovenský premiér.

Příznivců Pegidy na demonstraci v Drážďanech po útocích přibylo

V Drážďanech se v pondělí shromáždilo až 12 tisíc lidí na demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), což je oproti minulému týdnu asi o polovinu více.
Analytici už před zahájením akce očekávali, že se Pegida pokusí atentátů využít k posílení své obliby a k vyvolávání nálad proti běžencům.

Americký prezident orodoval za syrské utečence

O nutnosti podpořit syrské uprchlíky hovořil naopak na summitu G20 americký prezident Barack Obama. „Lidé, kteří prchají ze Sýrie, jsou terorismem zasaženi nejvíc. Jsou to rodiče, děti, které jsou sirotky. Nesmíme před nimi uzavřít svá srdce a dávat rovnítko mezi problematiku uprchlíků a problematiku terorismu,“ konstatoval Obama.

Několik amerických států předtím odmítlo přijímat syrské uprchlíky. Texas, Indiana, Louisiana a Arkansas se v pondělí připojily k Alabamě a Michiganu, které se k tomuto kroku rozhodly už v neděli. „Každý uprchlík ze Sýrie může mít vazby na teroristy,“ napsal texaský guvernér Greg Abbott v otevřeném dopise Baracku Obamovi.

Americké ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že na svých plánech na přijetí 10 tisíc syrských migrantů v roce 2016 nehodlá nic měnit.

Francouzský prezident Francois Hollande upozornil, že nepřítelem Evropy je Islámský stát a Evropa si nesmí myslet, že se jí netýkají krize mimo starý kontinent. „Pokud Evropa nedokáže kontrolovat své vnější hranice, budou obnoveny státní hranice a vyrostou zdi a ostnaté dráty, jak už se místy děje nyní,“ podotkl Hollande.

Šéfka unijní diplomacie: V Paříži zabíjeli občané EU

„Vím, že je to kruté říci, ale to Francouzi zabili v pátek řadu francouzských občanů,“ zdůraznil v souvislosti s teroristickými útoky ve francouzské metropoli Hollande. Také ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová připomněla, že všichni atentátníci z Paříže byli podle všeho občany Evropské unie. „Jde o vnitřní hrozbu,“ zdůraznila.