Nejsme jako oni, vzkazují muslimové. Jeden z nich v Paříži zachraňoval životy

Poté, co se začalo mluvit o tom, že se minimálně jeden z pařížských útočníků dostal do Unie s uprchlickou vlnou, varují odborníci i politici před šířením nenávistných nálad vůči imigrantům a muslimům. Po teroru ve francouzské metropoli muslimové rázně vzkazují „Nejsme jako oni“. Jeden z nich, barman Safer, během atentátu heroickým činem zachránil dvě ženy před vykrvácením.

Zranění z pařížského stadionu Stade de France
Zdroj: REUTERS Autor: Gonazlo Fuentes

Barman zachránil dvě ženy před vykrvácením

V pařížské restauraci Casa Nostra pomáhal zraněným muslim. Safer, který pochází z Alžírska, byl zrovna za kasou, když teroristé zaútočili. „Slyšeli jsme výbuchy – opravdu hlasité rány. Všichni začali křičet, padalo na nás sklo. Bylo to hrozné, řezalo nás do tváří,“ zavzpomínal v rozhovoru pro BBC.

Na terase spatřil dvě ženy, které hodně krvácely, přestože se bál o svůj vlastní život, rozhodl se jim pomoci. Počkal, až se chvíli nebude střílet, vyběhl ven a vzal je do sklepa. „Seděl jsem u nich a snažil se zastavit krvácení,“ podotkl Safer. Nahoře mezitím pokračovala palba. „Když jsme vyšli ven, všude byla mrtvá těla, tolik lidí bylo zraněných,“ popsal svědek své děsivé zážitky.

Nejsme jako oni, zdůrazňují muslimové

Casa Nostra se nachází ve východním 11. pařížském obvodu. Jde o smíšenou oblast, kde žije řada muslimů a Arabů. Místní obyvatelé nechápou, proč zaútočili atentátníci zrovna tady. Útoky odsuzují. „Nejsme jako oni,“ řekl BBC 44letý Jamal. „Nemáme s nimi nic společného. Jsme znechuceni,“ dodal. Sám se obává, že útoků na muslimskou komunitu přibude. „Francouzi nás nepřijímají,“ tvrdí.

O roli islámu a hlavně mladých muslimech ve Francii se začalo více hovořit po lednovém útoku na redakci listu Charlie Hebdo, který zveřejňoval karikatury proroka Mohameda. V redakci totiž vraždili právě potomci přistěhovalců.

Francouzský politolog Thibault Muzergues v této souvislosti připomněl, že jedním z cílů IS je vyvolat u menšin pocit, že Západ muslimům ubližuje a podpora radikálů je proto jedinou možnou a legitimní obranou.

Politolog: Lídři by měli občanům vysvětlit, že uprchlickou vlnu nelze zastavit

Někteří politici včetně slovenského premiéra Roberta Fica po posledních atentátech opět varují před bezpečnostními hrozbami spojenými s migračním proudem mířícím do Evropy. „Realitou je, že migrace má celkem málo společného s tím, co se v Paříži stalo. Zároveň je ale dobře snažit se omezit rizika s ní spojená,“ míní Muzergues.

Bez ohledu na pařížskou tragédii je podle něj třeba, aby evropští politici přestali z migrační krize „ždímat emoce“ a realisticky občanům řekli, že proud uprchlíků je tak velký, že jej nelze zcela zastavit. „Je však možné jej dostat pod kontrolu. A to je nutné udělat už proto, aby se co nejvíce omezila i případná bezpečnostní rizika,“ připouští Muzergues.