Na Lesbos zamířili čeští dobrovolníci - budou pomáhat migrantům

Běžencům na řeckém ostrově Lesbos odjíždějí na svou první misi pomáhat čeští dobrovolníci. Součástí výbavy patnáctičlenného týmu, v němž jsou převážně ženy, bude loď, potápěčská výstroj, bezpilotní letouny ke sledování člunů i lékařské vybavení. Jak v rozhovoru pro ČT uvedl šéf výpravy na Michal Roth, dobrovolníci se ale stále potýkají s nedostatečným počtem zájemců a financí.

Organizátoři mise si na ostrově pronajali prostory a v budoucnu by tam chtěli vybudovat stálou základnu, na níž by se týmy dobrovolníků střídaly. O týmu už ví i řecká pobřežní stráž.

Dobrovolníky zaštiťuje iniciativa Pomáháme lidem na útěku. Mají na ostrově pomáhat běžencům, kteří sem připlouvají na člunech z nedalekého Turecka. Na Lesbu jsou už dvě Češky, zatím pracují s mezinárodním týmem vídeňské organizace SOS Konvoi. Kromě ní působí na ostrově i další humanitární organizace.

Od začátku roku utonulo při překonávání Egejského moře už více než čtyři tisíce běženců, včetně mnoha dětí. Za stejnou dobu se z Turecka do Řecka dostalo kolem 600 tisíc uprchlíků, převážně ze Sýrie, kterou zmítá občanská válka.

Video Čeští dobrovolníci míří na Lesbos
video

Čeští dobrovolníci míří na Lesbos

Celá iniciativa Pomáháme lidem na útěku, kde se sdružují čeští dobrovolníci na pomoc uprchlíkům, čítá více než 3200 členů. Stále pracují také na balkánské trase. Po uzavření české základny na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska působí asi dvacetičlenný tým v nedalekém srbském městě Šid, kde se s dalšími humanitárními organizacemi stará o uprchlíky. Češi jsou také v jihosrbském Preševu.