Policie v šesti evropských zemích zasáhla proti buňce islamistů

Policisté v šesti evropských zemích podnikli zátah proti islamistické buňce, kterou z norského vězení řídil irácký Kurd mulla Krekar. Na 17 osob byly vydány zatykače, 13 z nich bylo dopadeno. Šest podezřelých bylo zadrženo v Itálii, čtyři v Británii a tři v Norsku, byli mezi nimi většinou iráčtí Kurdové. Skupina měla plánovat teroristické útoky v Evropě a zároveň připravovala i osvobození svého vůdce z vězení.

Irácký Kurd mulla Krekar vězněný v Norsku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jon Olva Nesvold

Takřka všichni podezřelí, na které byl vydán zatykač, jsou Kurdové, jedinou výjimkou je občan Kosova. Italská policie neupřesnila, zda Kosovan byl rovněž zadržen. Policie tvrdí, že nejméně jeden člověk z této skupiny zahynul v Iráku.

Skupina údajně plánovala teroristickou činnost na evropské půdě i na Blízkém východě a chystala se rovněž osvobodit svého vůdce. Mulla Krekar byl v Norsku 30. října odsouzen na 18 měsíců za to, že chválil lednový masakr v redakci francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo.

Podle italského policejního velitele Giuseppeho Governaleho se vyšetřovatelé zaměřili mimo jiné na internetové diskuze mezi jednotlivými členy islamistické buňky, která vyvíjela činnost v Británii, Finsku, Německu, Řecku, Itálii, Norsku a ve Švédsku. Podle Governaleho šlo o „nejdůležitější policejní operaci v Evropě za posledních 20 let“.

Agentura Evropské unie pro soudní spolupráci (Eurojust) uvedla, že policisté v Itálii, Německu, Švýcarsku a ve Skandinávii prohledali 26 objektů, ve kterých zabavili dokumenty a elektronické přístroje.

Video Studio ČT24
video

Analytik Brzybohatý: Evropa čelí vysokému riziku útoku

Útočit se prý mělo na diplomaty a politiky

Mulla Krekar údajně řídil džihádistickou buňku přímo z vězení. Své stoupence prý úkoloval po celé Evropě, včetně Itálie. Ta nyní žádá jeho vydání. Podle Italů chtěli radikálové mimo jiné zaútočit na norské a britské diplomaty na Blízkém východě i na norské politiky. Žádné další podrobnosti ale úřady nezveřejnily.

„Šlo o neuvěřitelně obtížné a komplikované vyšetřování, které probíhalo během posledních pěti let,“ uvedl šéf italského úřadu pro boj s organizovanou kriminalitou Franco Roberti. Všichni zadržení čelí obvinění z mezinárodního terorismu.

Policisté se domnívají, že někteří z podezřelých odcestovali bojovat do Sýrie či Iráku po bok radikálů z hnutí Islámský stát. Radikálové se rovněž zabývali rekrutováním nových bojovníků, kteří byli posíláni do Iráku a Sýrie.

Mulla Krekar, který do Norska přišel na počátku 90. let z Iráku jako uprchlík, byl kdysi vůdcem irácké radikální skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida a v Norsku byl vězněn už dříve. Norský nejvyšší soud ho v minulosti označil za hrozbu pro národní bezpečnost, duchovního mají na svém seznamu teroristů Spojené státy i OSN. Norsko ho však nemůže vyhostit, protože v rodném Iráku mu hrozí trest smrti.