Za podpálení vrat ruské tajné služby jde Pavlenskij na měsíc do vazby

Na měsíc do vazby poslal ruský soud kvůli vandalismu protivládního umělce Pjotra Pavlenského. Ten v pondělí zapálil vrata u vchodu do sídla ruské tajné služby FSB v centru Moskvy. Obhajoba žádala propuštění na kauci, sám Pavlenskij chtěl po soudu, aby jeho čin překvalifikoval z vandalismu na terorismus.

Pjotr Pavlenskij před soudem
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Bednyakov

„Požaduji, abych se stal podezřelým z terorismu. Jsem přesvědčen, že je to ve vašem systému logické. Dokud nesplníte můj požadavek, odmítám plnit soudní zvyklosti,“ prohlásil Pavlenskij.

Petrohradský umělec tvrdí, že svou akcí u sídla FSB nazvanou „Strach“ chtěl varovat před taktikou zastrašování, uplatňovanou nástupkyní nechvalně známé sovětské státní policie KGB.

V minulosti Pavlenskij provedl řadu výstředních protivládních protestů, například loni v říjnu se svlékl donaha a uřízl si lalůček pravého ucha, aby veřejnost upozornil na zneužívání psychiatrie pro politické účely. Protestoval u psychiatrického ústavu, kam soudy a policie často posílají opoziční aktivisty na vyšetření. V listopadu 2013 si v dosud nejdrastičtějším protestu přibil hřebem genitálie k dlažbě Rudého náměstí, čímž prý chtěl varovat před apatií a nečinnou odevzdaností ruské společnosti.