Albánská prokuratura žádá pro vraha českých turistů doživotí

Albánská prokuratura požádala soud o doživotní vězení pro Sokola Mjacaje, který se zodpovídá z červencové vraždy dvou českých turistů. Proces bude pokračovat 16. listopadu. Mjacaj se u soudu k vraždě přiznal, tvrdí ale, že se to stalo náhodou, neboť Čechy kvůli své nouzi chtěl jen okrást.

Podle české velvyslankyně v Tiraně Bronislavy Tomášové trval úterní soud asi půl hodiny za stejně přísných bezpečnostních opatření jako předchozí dvě stání. Soudce následně na žádost obhajoby jednání odročil na příští pondělí.

Před albánským soudem měly v úterý zaznít závěrečné řeči, obhajoba ale nebyla připravena přednést projev, proto požádala o odklad. Předtím ještě prokuratura zrekapitulovala historii trestného činu, předložené důkazy a navrhla doživotní vězení za loupež s následkem smrti. Prokurátor rovněž požádal o desetiletý trest vězení za nelegální držení zbraně.

Obžalovaný před soudem tvrdil, že v osudný den 3. července měl v úmyslu okrást nějaké turisty, protože neměl peníze. Po dvouhodinovém čekání na hlavní cestě, kdy kolem neprojel žádný vůz, mu zastavil červený nissan, v němž cestovaly jeho dvě pozdější oběti - muž a žena. Chtěl prý s nimi na zadním sedadle jet až ke kamennému mostu Ura e Mesit, vzdáleném 2,5 hodiny jízdy. Řekl, že je hodlal okrást teprve tam, protože v blízkosti není policie a měl by dost času utéct.

Přepadeným během jízdy Mjacaj sebral mobilní telefony, aby nemohli zavolat policisty. Muž se pak v jednu chvíli pokusil zmocnit namířené zbraně. Obžalovaný uvedl, že vystřelil, protože se bál, že by muž mohl zbraň použít proti němu. Ženu prý zabil náhodou, když se vůz po zasažení řidiče vymknul kontrole. Prokuratura ale s odvoláním na forenzní expertízu tvrzení o neúmyslném zabití z předchozího stání odmítla.